RSSFaceBook

Ogrody wodne z zastosowaniem traw ozdobnych

Schoenoplectus lacustris 'Albescens'Aranżacje z udziałem wody nie są rzadkością w ogrodach. Kaskady, mury, strumienie, oczka czy baseny w różnym stylu stanowią często główne elementy zdobiące otoczenie. Ich podstawowe „czynniki” składowe to woda, skały i rośliny. Należy zauważyć, że określenie "woda" nie musi dotyczyć "H2O" widocznej, ujętej w ramy. Może ona się pojawiać czy ujawniać miejscowo - "ociekające" głazy, "skaczące" strugi itp.

Trawy, turzyce i sity zmonopolizowały mokre środowiska. Jest, więc oczywiste, że i w sztucznych założeniach odgrywają czołową rolę. Ich znaczenie jest dwojakie – zdobią a jednocześnie filtrują wodę.

Przyjmuje się, że pokrycie w około 1/3 powierzchni lustra wody roślinnością zapewnia równowagę biologiczna, czyli tafle pozbawioną glonów bez konieczności stosowania filtrów, pomp itp. To oczywiście teoria – czystość wody zależy od wielu czynników, w znacznym stopniu od powierzchni zbiornika, jego głębokości, wystawy itp.

Współczesne założenia są w większości odizolowane od otoczenia, zazwyczaj wykonane z foli, betonu lub tworzyw sztucznych. Zatem z oczkowej wody korzystają wyłącznie organizmy w jego obrębie. 

Agrostis stolonifera

Nasadzenia towarzyszące wymagają osobnego nawadniania, niemniej stanowią integralną część całości pomysłu na ogród i muszą być spójne!

Standardowe podejście uwzględniające filtracyjna role roślin to w istocie naśladowanie natury. Na obrzeżach zbiorników zakłada się tzw. strefę błotną gdzie aranżuje się różnorakie nasadzenia. W takich warunkach dobór roślin wymaga szczególnego przemyślenia. Przy nieograniczonym dostępie wilgoci większość organizmów rośnie szybko lub bardzo szybko. Dokonywanie korekt takich nasadzeń jest kłopotliwe, pracochłonne i ryzykowne z uwagi na możliwość przedziurawienia membrany.

Istotne wydaje się zwracanie uwagi na ich ekspansywność. Nie sprawdzają się specjalne ażurowe kosze na rośliny. Uciekają one z nich a poza tym kłopotliwe jest ich zamaskowanie. W sztucznych zbiornikach wykonanie porządnych przegród ograniczających rozprzestrzenianie się jest utrudnione, kosztowne i często szpecące. Nie ulega więc wątpliwości, że w kompozycjach mieszanych trzeba unikać razem sadzenia tych roślin. Ewentualnie dopuszczalne wydaje się stosowanie wysokich roślin kępowych i uzupełnianie ich mniejszymi, rozłogowymi. Takie zestawienia mają szanse na dłuższe powodzenie. Zdaniem autora w tego typu kompozycjach mieszanych głównym elementem powinny być wysokie kępowe turzyce. Wybór ich jest ograniczony. 

Eriophorum angustifolium

Z zielonolistnych mogą to być turzyca prosowa (Carex paniculata) lub turzyca sztywna (Carex elata) wraz z prawie całą żółta odmianą ‘Aurea’. Te zielonolistne można komponować, dla kontrastu, z kolorowymi trawami (także kępowymi). W mniejszym stopniu z zielonymi - ponikło igłowate (Eleocharis accicularis) czy ponikło błotne (Eleocharis palustris)

- w żółci: manna mielec (Glyceria maxima ‘Variegata’), turzyca pospolita (Carex nigra ‘On Line’), sit rozpierzchły (Juncus effusus ‘Gold Strike’)

- w bieli: mozga trzcinowata (Phalaris arundinacea 'Picta', 'Feesey', 'Tricolor'), turzyca palmowej (Carex muskingumensis 'Silberstreif' i 'Ice Fountains'); 

Generalnie trawy ekspansywne powinny stanowić jednogatunkowe (odmianowe) łany. Dotyczy to zwłaszcza trzciny pospolitej (Phragmites australis) wraz z kolorowymi odmianami ('Variegatus', Candy Stripe’), spartyny sercowatej (Spartina pectinata) wraz z paskowanym kultywarem 'Aureomarginata', oczeretów – jeziornego (Schoenoplectus lacustris) i Tabernaemontana (Schoenoplectus tabernaemontani )Spartina pectinata 'Aureomarginata' z ich barwnymi odmianami ( ‘Albescens’, ‘Zebrinus’), sitowia leśnego (Scirpus sylvaticus), Turzycy brzegowej (Carex riparia) i jej odmiany ‘Variegata’.

Bogatsze zestawienia można otrzymać używając roślin kępowych. Niemniej tutaj tez się kłania rozsądek i umiar. Trzy, maksymalnie cztery rośliny zapewnią czytelność założenia. 

Jak przy klasycznych założeniach należy brać pod uwagę wielkość roślin, ich kształt, kolor i termin atrakcyjności. Szukać urozmaicenia w kontrastowaniu poszczególnych plam a nie natłoku różnych pięknotek. Nie zapominać, że trawy ozdobne posiadają także kwiatostany! (tutaj szczególna rolę odgrywają wełnianki - Eriophorum). Pamiętać, że elementami kompozycji mogą być także " zasoby" tzw. małej architektury.

Rezygnując z oczyszczających funkcji wody warto zdobyć się na minimalizm. Często wręcz wymusza to sytuacja -  niekiedy mikroskopijne rozmiary "zbiorników", nierzadko nawet niewidoczne ( "ociekające" głazy). Stosować roślin oszczędnie, punktowo, choć w większych i wyeksponowanych plamach. 

Przy egzemplarzach okazałych mogą to być pojedyncze osobniki – zarówno kępowe jak i rozłogowe. Niedocenianą roślina o ogromnym potencjale jest mietlica rozłogowa (Agrostis stolonifera) wyróżniająca się bardzo długimi pędami, nierzadko przekraczającymi 2 m. Przewieszona przez mury, głazy złagodzi ich surowość i monumentalizm...

 

Zaintersowanych zakupieniem traw mogących mieć zastosowanie w ogrodach wodnych zapraszamy do SKLEPU INTERNETOWEGO Firmy Zielona Trawa. Chętnie doradzimy w zakupach oraz zaaranżowaniu roślin. Możemy także Państwu dostarczyć trawy na miejsce naszym transportem jak również je posadzić. Prosimy o kontakt:

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel:    518902292 (Mariusz), 883682129 (Bella)

 

 

 

 

 

Nie masz uprawnień do komentowania