RSSFaceBook

Poradnik o trawach ozdobych (w ogrodach)

Poradnik o trawach ozdobnych (w ogrodach) jest zestawieniem 35 artykułów próbujących rozłożyć te rośliny na czynniki pierwsze i opisać je wg najróżniejszych kryteriów.
Opracowania są ilustrowane kilkoma zdjęciami w tekście i mini galerią w formie załącznika. Fotografie uzupełniają komentarze słowne rozszerzające treść publikacji.
Odsyłacze (linki), zaznaczone odmienna barwą, przekierowują do innych opracowań znajdujących się w portalu, mogących pogłębić poruszane zagadnienie.
Istotnym dodatkiem są projekty kompozycji związane z treścią.
Ważnym uzupełnieniem wydaje się indeks nazw omówionych roślin. Pogrubiona czcionką są zaznaczone te, które bezpośrednio odnoszą się do tytułu artykułu. „Spis treści” jest poszerzony o linki do „Encyklopedii traw ozdobnych”, gdzie znajdują się wyczerpujące informacje o poszczególnych gatunkach i odmianach.
Dość szczegółowe, ale wariantowe, podejście ma być pomocą zarówno dla zawodowców jak i mniej zaawansowanych. Niuanse przydadzą się tym, którzy z pełna świadomością chcą projektować swoje (i cudze) ogrody. „Ściąga” ze spisu treści - tym, którzy dopiero zaczynają przygodę z trawami. Poradnik jest wciąż w trakcie prac redakcyjnych, rozwijany o nowe treści jak i łączony z innymi elementami portalu o trawach ozdobnych. Może się zdarzyć, że niektóre z opisanych funkcji (i możliwości) w części opracowań mogą jeszcze nie funkcjonować.
Autor przeprasza za niedociągnięcia i obiecuje poprawę. :)

 Brachypodium sylvaticum

 

Kwitnienie traw ozdobnych

Miscanthus 'Ala'Jasne jest, że ze słowo trawy przywołuje obrazy miejsc wypełnionych wzniesionymi, długimi i wąskimi liśćmi. Poddającymi się podmuchom, tańczącymi, szeleszczącymi...  Wprowadzającymi ruch, dynamizm do kompozycji. Z nich wynikają główne cechy tej grupy: wielkość, pokrój czy barwa.

Czytaj więcej...

Zimozielone trawy ozdobne

Fargesia murielaeZima w polskim klimacie to loteria. Dlatego trudno mówić o absolutnej zimozieloności traw – lepiej o półzimozieloności – do porządnych mrozów.

Okres ten, „przejściowy”, obejmuje końcówkę października, listopad i połowę grudnia oraz wczesną zimę, kiedy śnieg raczej prószy a nie „wali”. Początek jesieni nie jest zbyt efektowny – wszędzie buro, ponuro i zwykle pada. Większość traw jest już w płowej kolorystyce a plamy świeżej zieleni kontrastują z nimi wnosząc budujące objawy życia.

Nie są zbyt liczne, o bardziej lub mniej skórzastych liściach.

Czytaj więcej...

Jednoroczne trawy ozdobne

Panicum miliaceumGrupa roślin pozostających na uboczu, poza głównym nurtem rozwijającej się mody na trawy ozdobne. Jest to zrozumiałe – ich strategia przetrwania polega na szybkim wzroście, wydaniu dużej ilości nasion i przezimowaniu w takiej postaci.

Utrzymanie ich w ogrodzie jest więc kłopotliwe – trzeba co roku je wysiać lub kupić sadzonki. Posadzić je, troskliwiej pielęgnować (podlewanie!) bo nie są dobrze zakorzenione. W czasach ogrodów prawie „bezobsługowych” niewiele osób chce na przystać.

Czy wynagradzają poniesiony trud? Zdecydowanie tak.

Czytaj więcej...

Ekspansywne trawy ozdobne

Ammophila arenariaZacząć trzeba od sprawy niby oczywistej, a jednak... Rośliny należy wykorzystywać uwzględniając ich biologię.

Trawy ozdobne to olbrzymia grupa, w której znajdą się gatunki ekspansywne i bardziej „bezpieczne” (czyli kępowe), rosnące szybko lub wolno, wysokie lub niskie, w pełni mrozoodporne i te nie do końca. Tak jak przy innych roślinach, aby właściwie ich używać, trzeba mieć o nich wiedzę.

Czytaj więcej...