RSSFaceBook

Trawy ozdobne żółte

Miscanthus 'Gilded Tower'Kolorowe trawy to spotkanie dwóch trendów .Ten pierwszy, na trawy, świeży, jeszcze nie okrzepły, rozwijający się. Drugi, na krzykliwe barwy, zakorzeniony, przetestowany na wielu innych roślinach masowo zapełniających ogrody.


Mariaż tych kierunków zaowocował wysypem traw ozdobnych w paski, rzadziej ciapki czy całkowicie „kolorowych” blaszkach. Cieszących się szaloną popularnością.

Takie „odbarwienia” czy też „przebarwienia” mogą być całosezonowe lub krótkotrwałe (zazwyczaj wczesnowiosenne). Barwne mutacje zdarzają się dość często u wielu gatunków, nierzadko są owocem rozmnażania metodą „in vitro” i związanych z nią manipulacją hormonami.
Warto wspomnieć, że niekiedy takie zmiany – w mniejszym lub większym stopniu – ustępują. Paskowane rośliny „wypuszczają” zielone przyrosty, które jeśli nie są usuwane systematycznie, mogą zagłuszyć zwykle delikatniejsze, mniej żywotne, kolorowe części kęp.
Żółć kontra biel... Nie ulega wątpliwości, że grupa „ciepła”, w tonacji kremowo - złotawej jest znacznie przyjaźniejsza dla otoczenia. Rośliny takie przyciągają, budują dobry nastrój, wywołują mimowolny uśmiech. Wrażenie to potęguje lub obniża kształt. Sympatyczniejsze są te niesforne, z dłuższymi liśćmi, bardziej malownicze. Zaciekawiają, kuszą aby dotknąć, pogłaskać :) Ten wpływ nie zależy tylko od stopnia nasycenia przebarwienia czy też paskowania ale też o jego wielkości w stosunku do zielonej blaszki czy jej faktury.Phyllostachys aureosulcata 'Spectabilis'

Jest oczywiste, że wielkość roślin odgrywa kluczową rolę w oddziaływaniu kolorem. Trawy duże, widoczne, budują przestrzeń. Często dominują w kompozycjach. Dlatego użycie ich, z udziałem bardziej krzykliwych barw, wymaga przemyślenia, rozwagi, umiaru. Łatwo w takich realizacjach o kiczowaty efekt.

Bambusy to duża i różnorodna grupa, potencjalnie najwyższa. Wśród nich nie brak paskowanych odmian – i to dwojako. Mianowicie oprócz znanych u innych traw przebarwień na liściach (prym wiodą tutaj nieduże gatunki z rodzaju Pleioblastus czy Sasaella, np. Pleioblastus fortunei) pojawiają się także smugi na łodygach lub całe pędy są „kolorowe”. Barwne łodygi u traw nie są rzadkością ale w tym wypadku ma to szczególne znaczenie - są wieloletnie. Z popularniejszych mogą to być np. Phyllostachys vivax, Phyllostachys aureosulcata wraz z odmianami 'Spectabilis' i 'Aureocaulis'. Warto uwypuklić ich urok obcinając dolne gałązki i odsłaniając je. Oczywiście ma to sens u dużych, rozrośniętych egzemplarzy.
Jedną ze znaczących grup miskantów są „kolorowolistne”, dwojako paskowane. Mniej liczne są odmiany „typowe”, o smugach wzdłuż blaszek. Spartina pectinata 'Auromarginata'Najwyższy, miskant olbrzymi (Miscanthus giganteus) 'Jubilaris' ('Jubilar'), ma zmienne „umaszczenie” – zdarzają się osobniki wyraziste jak i blade, o przebarwieniach mało widocznych. 'Gilt Edge', mimo że tyko o liściach obrzeżonych na złoto, zdaniem autora jest ładniejszy. Miskant chiński (Miscanthus sinensis) 'Goldfeder' intensywnie się wybarwia (i zakwita!) ale ma tendencję do pokładania się. Miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus) 'Gotemba' ('Gotember', 'Aureus'), mocno złotawy, ma ograniczone zastosowanie z uwagi na ekspansywność.
Charakterystyczne prawie wyłącznie dla tego rodzaju traw kultywary paskowane poprzecznie maja „prążki” kremowe lub żółtawe, wysycające się stopniowo w ciągu sezonu wegetacyjnego. Tak jest np. w przypadku wysokich i popularnych 'Giraffe', 'Zebrinus', 'Strictus' czy też 'Pünktchen'. Są też selekty bardziej wyraziste kolorystycznie, jak 'Gold Bar'.
Oczeret Tabernemontana (Schoenoplectus tabernaemontani), wilgociolubny, wizualnie jest inny. Nie ma szerokich liści tylko rurkowate łodygi. Z miskantami łączy go odmiana 'Zebrinus' o poprzecznych „cętkach”.
Lasecznica trzcinowata (Arundo donax) 'Golden Chain' ('Aureovariegata'), mimo że marnie zimująca (i wymagająca okrywania), jest jedyną, jednoznacznie złotawą, alternatywą dla miskantów. Szerokie, mocno żółto paskowane liście przyciągają amatorów niezwykłych roślin.
Bezpieczniejsza (klimatycznie) jest trzcina pospolita (Phragmites australis) 'Vriegatus'. Ale „łazi”. Do osiągnięcia pokaźnych rozmiarów potrzebuje również większej dawki wilgoci. Carex elata 'Aurea'Wcześniej atrakcyjna, kusi i liśćmi i kwiatostanami. Zdaniem autora, w całokształcie, to najładniejsza duża złotawa trawa. Niestety kariery nie zrobi...
Kultywary trawy pampasowej (Cortaderia selloana) o barwnych liściach nie mają szans na zimowanie w gruncie. Jest w czym wybierać ('Aureolineata', 'Movin', 'Splendid Star' i inne) ale zdobić mogą wyłącznie w pojemnikach.
Spartyna sercowata (Spartina pectinata) 'Aureovariegata', mimo że dość ekspansywna (na glebach bardziej suchych i uboższych mniej), to z pewnością jedna z najatrakcyjniejszych traw uprawianych w ogrodach. Wysoka, ładnie przywieszająca się, kolorowa.
Trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis acutiflora) do niedawna nie kojarzył się z ciepłymi odcieniami. Strzelisty kultywar 'Eldorado' - o złotym czy też żółtawym środku liścia ma szansę przebić popularnością białawe odmiany.

Niższa grupa, nie przekraczająca 1 m, ma lidera w postaci turzycy sztywnej (Carex elata) 'Aurea'. Jej stosunkowo wąskie liście tworzą V-kształtna kępę. Urzeka niesamowitą nasyconą żółcią! Zielone marginesy to taki nic nie znaczący dodatek...
Turzyca zwisła (Carex pendula) zazwyczaj dorasta do prawie metra. Zimozielona, o szerokich liściach i fontannowym pokroju. Jest trochę cięższa, bardziej masywna niż większość bardziej znanych gatunków. Jej kultywar 'Cool Jazz' ma kremowe paski. Carex trifida 'Rekohu Sunrise' ma podobny kształt kępy i układ liści. Natomiast jej kolorystyka jest o niebo żywsza, wyrazistsza, mocno złotawa. Bardzo się podoba ale z sadzeniem jej do gruntu trzeba uważać. Glyceria maxima 'Variegata'Może gdzieś na zachodzie kraju, przy starannym okrywaniu przetrwa ale czy warto się tak bawić? Czy nie lepiej uprawiać ją w ładnej donicy i cieszyć się   praktycznie cały rok?
Stokłosy głównie kojarzą się z atrakcyjnymi kwiatostanami. Stokłosa bezostna (Bromus inermis) 'Skinner's Gold' ma liście w intensywnie złotawe prążki a wiechy już mniej urokliwe. Taka nietypowa zamiana ról:)
Około 60 cm wysokości osiąga popularna odmiana manny mielec (Glyceria maxima) 'Variegata'. Zdobi przewieszającym się pokrojem i żółtawymi paseczkami, lepiej przyrasta na mniej mokrych stanowiskach niż jej zielonolistni rodzice.
Podobną wielkość mają kolorowe odmiany najpopularniejszej trawy ozdobnej, tj. mozgi trzcinowatej (Phalaris arundinacea). 'Luteopicta' to najpopularniejsza z „ciepłych”. Roślina jest zmienna, w literaturze opisanych jest kilka kremowo paskowanych odmian ale ustalenie co jest czym graniczy z cudem.
Turzyca palmowa (Carex muskingumensis) 'Oehme' dorasta do około 50 m. Za wyjątkiem żółtawego obramowania liści nie odbiega niczym od popularniejszej, białawej, 'Silberstreif'.Festuca glauca 'Golden Toupee'

Odrobinę wyższa jest znana wersja wyczyńca łąkowego (Alopecurus pratensis) 'Aureovariegatus' ('Variegatus'). Wyrazista kolorystyka, pałeczkowate kwiatostany i wczesne wiosenne odrastanie to niewątpliwe zalety tej rośliny. Dużą wadą jest natomiast letnie przysychanie, zwłaszcza na stanowiskach mocno nasłonecznionych. Literatura podaje, że dobrze znosi koszenie i można posadzić go w trawniku w postaci kolorowych plam.

Oscylująca w granicach 30 cm Hakonechloa macra 'Aureola' to najpopularniejsza niska złotawa trawa. Bardzo się podoba. I słusznie. Wprowadza powiew egzotyki, nie jest jednak zimozielona. Ma też jedną dużą wadę – wolny wzrost - i kilka mniej dokuczliwych – wymaga wilgotniejszego i żyźniejszego podłoża. Literatura branżowa podaje też, że „przypala się” w słońcu ale w warunkach polskich raczej się to nie potwierdza. Inne, mniej znane „ciepłe” odmiany tego gatunku to np. 'Stripe it Rich', All Gold', 'Naomi'.
Trzęślica modra (Molinia caerulea) 'Variegata', nie ustępuje wiele poprzedniczce. Stosowana w ogrodach od lat, głównie w kompozycjach z wrzosami. Warto pomyśleć o innym jej zastosowaniu, np. jako rośliny okrywowej czy w pojemnikach.
Śmiałek pogięty (Deschampsia flexuosa) 'Aurea' i kostrzewa sina (Festuca glauca) 'Golden Toupee' nie mają pasków. 

Carex oshimensis 'Evergold'

Ich włosowate liście są jednobarwne – cytrynowo – złotawe. Często mylone, są łatwe do rozpoznania pod warunkiem, że ma się oba gatunki. Pierwszy w dotyku jest bardziej miękki. Ich rozróżnienie jest istotne, gdyż np. śmiałek znosi półcień.
Sity to niezbyt cenione rośliny. Z rzadka goszczą na rabatach pokręcone odmiany, które dziwacznością zwracają na siebie uwagę. 

Sit rozpierzchły (Juncus effusus) 'Gold Strike' nie dosyć, że ma korkociągowate łodygi to jeszcze ze złotawym podłużnym paskiem, który z racji skręcenia jest raz z jednej a raz z drugiej strony. Można go też niekiedy kupić pod niepoprawną nazwą 'Spiralis Variegata'.
Duża grupa drobiazgów to turzyce. Większość nieźle znosi ocienienie. Zimozielone, głównie przywędrowały z Japoni. Carex oshimensis 'Evergold' jest z nich najbardziej znana. Śliczna, z ładnie wykładającymi się liśćmi poprzecinanymi ciepłymi, żółtawymi smugami. Podobne kultywary, lecz wpadające w kremowe odcienie to 'Gold Strike' i 'Ice Cream'. Turzyca japońska (Carex morrowii) 'Gold Band' ('Fisher's Form') nie odbiega regularnym, najeżonym kształtem od popularnej i białawej 'Variegata'. Ma jedynie inne marginesy – żółtawe. 'Gilt' jest teoretycznie mniejsza ale tak naprawdę rozpoznanie ich graniczy z cudem. Do tego gatunku zaliczane są także lekko rozłogowe kultywary – np. 'Ice Dance' (białawy). Autorowi udało się wyselekcjonować podobną roślinę, ale o kremowo - żółtawych marginesach, nazwaną 'Cream Dance'. Carex dolichostachya 'Kaga Nishiki' ('Gold Fountain') jest bardzo malownicza. 

Molinia caeruleaNazwa angielska mówi sama za siebie. Lekko wzniesiona a następnie przewieszająca się. Z tym złotem w nazwie to trochę przesada ale wyraźne żółtawe obrzeżenie rzeczywiście posiada. Carex brunnea 'Jenneke' kształtem odbiega od niej niewiele ale kolorem zdecydowanie. Prawie całą zawartość jej wąskich liści wypełniają kremowo - żółte paseczki. Bardzo widowiskowa ale skazana na żywot w pojemniku. Ciekawostką jest malutka turzyca mocna (Carex firma) 'Variegata'. Nie przekracza 10 cm. Liście ma krótkie, trójkątne, tworzące złotawą najeżona poduszkę.

Niezimozielone i lekko rozłogowe turzyce są mniej popularne, choć niebrzydkie. Łanowa, bardziej wyprostowana turzyca pospolita (Carex nigra) 'On Line' ('Variegata') ma cienkie złotawe marginesy. Widoczniejsza turzyca rzędowa (Carex siderosticha) 'Banana Boat' jest warta grzechu. Długie i szerokie liście z duża dawką złota zachwycają. Carex ciliatomarginata 'Shima Nishiki' jest jej miniaturą. Układa się w ładny, kolorowy dywanik ale daleko jej do wigoru białawej krewniaczki 'Terasure Island'. Jest kapryśna, przyrasta wolno.

Planując nasadzenia powinno się brać pod uwagę ich wygląd przez cały rok. Ten pogląd z trudem się przedziera, niemniej warto uczulać, że okres atrakcyjności roślin to nie tylko wiosna czy lato. Jest jeszcze np. jesień. O tej porze roku trawy, w większości, zmieniają zabarwienie, głównie żółkną. To standardowy kolor, często nie przyjmowany z zachwytem. Tymczasem ciepła nasycona żółć, zwłaszcza u roślin dużych, skontrastowana z zielenią i czerwienią prezentuje się bajecznie. Roślin urzekających w tym okresie jest masa. 

Część miskantów, zwłaszcza dużych ('Silberfeder', 'Grosse Fontaene', 'Prof. Richard Hansen'), szarobrudek syberyjski (Spodipogon sibiricus), odmiany trzęślicy trzcinowatej (Molinia arundinacea). Także, niebieskawe w sezonie wegetacyjnym, odmiany prosa rózgowatego ('Heavy Metal'), kultywary piórkówki japońskiej (Pennisetum alopecuroides), trzęślicy modrej (Molinia caerulea), Hakonechloa macra, turzyca pagórkowata (Carex montana) i wiele innych. 

 

Zaintersowanych zakupieniem "żółtych" traw zapraszamy do SKLEPU INTERNETOWEGO Firmy Zielona Trawa. Chętnie doradzimy w zakupach oraz zaaranżowaniu roślin. Możemy także Państwu dostarczyć trawy na miejsce naszym transportem jak również je posadzić. Prosimy o kontakt:

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel:    518902292 (Mariusz), 883682129 (Bella)

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie masz uprawnień do komentowania