RSSFaceBook

Trawy ozdobne białe

Miscanthus 'Variegatus'Kolorowe rośliny, w tym i trawy ozdobne, zwracają na siebie uwagę. Odmieńce są lubiane, to nie podlega dyskusji.

Najczęściej traktowane jako ciekawostki, nader tłumnie zapełniające rabaty. Gust gustowi nierówny, o konsensus tutaj trudno.

Niemniej, nie w każdym przypadku taka pstrokacizna budzi zachwyt, często kolorystyczny misz masz niepokoi, wzbudza dysonans.

 

Warto pochylić się nad tym problemem głębiej i przeanalizować oddziaływanie tych cudeniek, biorąc pod uwagę ich barwy.

Z tego punktu widzenia wyróżnia się dwie linie:
I. ciepłą – od bieli przez żółcień do czerwieni i fioletu.
II. zimną – od bieli przez szarości do błękitu i szmaragdu

Ten wpływ nie zależy tylko od koloru przebarwienia czy też paskowania ale też od jego wielkości w stosunku do zielonej blaszki oraz jej faktury.Miscanthus 'Morning Light'
Barwy zimne – w postaci pasm białych lub kremowo - białych na zielonych lub szaro - niebieskawych liściach przydają elegancji, dostojności ale też i trochę odpychają. Na zasadzie popatrz, podziwiaj ale nie dotykaj :). Oczywiście wrażenie to może potęgować lub łagodzić kształt. Te z liśćmi dłuższymi, bardziej wiotkimi są jakby „milsze”, najeżone – budzą respekt. Trzeba przyjrzeć im się im bliżej...

Nie ma bardziej zmiennych traw niż miskanty. Do tego dużych. Jest ich już prawie 300 i na pierwszy rzut oka selekcjonowanie kolejnych odmian zakrawa na absurd a z drugiej strony, jak spojrzeć na listę potrzeb to się okazuje, że wiele jeszcze by sie przydało. Zwłaszcza w klimacie polskim. Kultywarów paskowanych, także w bieli jest sporo. Zarówno podłużnie i poprzecznie. W tej pierwszej grupie prym wiodą nieprzerwanie od lat – 'Variegatus' i 'Morning Light'. Uzyskano już kilka podobnych do tego pierwszego, różniących się, teoretycznie, minimalnie wysokością i pokrojem ('Rigoletto', 'Dixieland'), w praktyce niewartych szerszego zainteresowania. 'Morning Light' nie ma żadnej konkurencji. W odwodzie są odmiany trochę wyższe i o szerszych liściach - Miscanthus sinensis var. condensatus: 'Cabaret' i 'Cosmopolitan' ale ich mrozoodporność jest marna i wymagają okrywania. Niewielki Miscanthus oligostachyus 'Nanus Variegatus tylko w półcieniu ma widoczne paskowanie. Jako jedyny z tej grupy zakwita ale jego wiechy, choć liczne, są małe i wrażenia nie robią. Tutaj zdecydowanie jest miejsce na nowe selekty.  Duże, odporne i kwitnące. Także wysokie wąskolistne (w typie 'Morning Light).
Arundo donax 'Versicolor'

W grupie drugiej trudno wyróżnić odmiany ewidentnie biało paskowane. Cętki te są najczęściej kremowe czy żółtawe. Wybór jest szeroki. Niemniej ich „ciapki” w stosunku do wielkości blaszek liściowych nie są zbyt duże i specyficznie ułożone.

To w ogólnym widoku nie stwarza wrażenie jakiejkolwiek dominacji kolorystycznej i trudno je nawet nazwać białawymi czy kremowymi. Są inne, nietypowe. Za spełniające, od biedy, warunki opracowania uznać można historyczne już odmiany Zebrinus' czy też 'Strictus', oraz zakwitające 'Pünktchen' i 'Little Zebra'.
Lasecznica trzcinowata (Arundo donax) 'Versicolor' ('Variegata'), choć wrażliwa, razem z kultywarami miskantów 'Cabaret' i 'Cosmopolitan' tworzy grupę wyższych, szerokolistnych, około 2 m roślin z dużą dawka bieli. Jest z nich chyba najjaśniejsza, więc chciał czy nie chciał, decydując się na taki duży białawy element użyć jej trzeba.
Proso rózgowate (Panicum virgatum) 'Nican' wymienione jest właściwie z obowiązku wyczerpania tematu. Bo jego paskowanie jest praktycznie niewidoczne a urok trawy wynika z wyprostowanego pokroju i chmury drobnych perełek tworzących kwiatostany.
Trawa pampasowa (Cortaderia selloana) to gatunek hipotetyczny w polskich ogrodach. Próba uprawiania w gruncie kolorowych odmian (np. 'Albolineata', 'Silver Comet'), jeszcze wrażliwszych od zielonolistnych, wydaje się absurdalna. Rośliny takie mogą mieć znaczenie w jedynie kompozycjach pojemnikowych. Wbrew pozorom tego typu „założeń” przybywa.
Trzcina pospolita (Phragmites australis) kojarzy się prawie wyłącznie z terenami wilgotnymi. 'Candy Stripe' (jak i inne odmiany) daje sobie rade przy przeciętnej wilgotności gleby ale jest ekspansywna. 

Calamagrostis acutiflora 'Overdam'

Też "łażąca" turzyca brzegowa (Carex riparia) 'Variegata' jest niestała w cechach. Często wraca do zieloności, co znacznie obniża jej wartość. Obie rośliny, jako szybko rosnące, dosyć wcześnie uatrakcyjnią kompozycje w donicach. Tak zastosowane nie będą stanowiły żadnego zagrożenia dla innych gatunków.
Oczeret Tabernemontana (Schoenoplectus tabernaemontani) 'Albescens' ('Variegatus') totalnie wyróżnia się inna prezencją. Nie ma liści, wytwarza łan wyprostowanych, okrągłych łodyg lekko paskowanych na biało. Jest wilgociolubny.
Trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis acutiflora) to jedna z kilku podstawowych traw do każdego ogrodu. Wczesny kolumnowy pokrój sprawia, że w tej grupie „kształtów” alternatywy nie ma. Od lat gości na rabatach biało obrzeżona odmiana 'Overdam'. Niedawno pojawiła się jej konkurencja w postaci 'Avalanche' o pasach pośrodku liści. Obie nieznacznie przekraczają 1 m wzrostu.
Carex 'Whitesh' także nadaje się na soliter. Jest prawie biała ale wiosną. Potem staje się mniej ekstrawagancka, zielenieje. Autor nabył ja jako turzycę sztywną (Carex elata). Okazało się, że ma lekkie tendencje do "spacerowania" po rabatach, więc raczej jest kultywarem innego gatunku. Nmiemniej warto skorzystać z jej niecodziennego piękna i odpowiednio ją wyeksponować we wiosennych kompozycjach.
Bambusy to trawy niebywale zmienne. W dużej części ekspansywne. Kolorowolistnych odmian, zwłaszcza niższych, jest sporo. Popularniejsze to np. Pleioblastus viridistriatus czy Sasaella masamuneana 'Albostriata'.

Phalaris arundinacea 'Picta'

 Mozga trzcinowata (Phalaris arundinacea) to przedstawicielka pogardzanej często przez nieudolnych ogrodników grupy „rozłogowej”. Te „konie trojańskie” zazwyczaj wcześnie rozpoczynają wzrost, rosną szybko, świetnie zimują i mogą być np. z powodzeniem wykorzystywane w coraz popularniejszych ogrodach w pojemnikach. 'Picta', 'Fessey' czy 'Tricolor' są najpopularniejszymi białawymi kultywarami tego gatunku.

Popularność zielonej obiedki szerokolistnej (Chasmanthium latifolium) przeniosła się i na jej kolorowy selekt 'River Mist'. Chyba niezbyt słusznie bo wolno rośnie i słabo zimuje. Ale miniaturowe „szyszeczki” ma urokliwe.
Kępowe kultywary turzycy palmowej (Carex muskingumensis) oscylują w granicach 0,5 m. Wyróżniają się zwłaszcza pokrojem – kulistym. 'Silberstreif' jest delikatnie obrzeżona na biało a 'Ice Fountains' ma paski zajmującym połowę blaszki liściowej. Jest więc zdecydowanie jaśniejsza choć jej kolorystyka jest zmienna. Zdarzają się u niej zarówno smugi czysto białe jak i kremowe. Warto byłoby poddać ją kolejnej selekcji, wyodrębniając osobniki z bielą oraz odrobinę cieplejsze. Odmiana ta, na stanowiskach nasłonecznionych, latem "robi się" jasnozielona, więc powinna być sadzona tam, gdzie światła jest mniej. Carex phyllocephalla 'Sparkler', też palmowata, ale jeszcze bardziej orientalna, nie zimuje w gruncie i jest skazana na donice.
Holcus mollis 'Variegatus'

Mało znana odmiana trzęślicy modrej (Molinia caerulea) 'Carmarthen' oprócz chłodnej kolorystyki niczym szczególnym się nie wyróżnia. Jej kwiatostany są zdecydowanie mniej urokliwe niż u bardziej znanej, żółtawej 'Variegata'.

Drżączka średnia (Briza media) 'Russels' jest bardzo biała a dodatkowo posiada atrakcyjne wiechy. Niekiedy można kupić podobną odmianę 'Zilber Zebra'. Omawiając kupkówkię pospolitą (Dactylis glomerata) 'Variegata' też trzeba wspomnieć o urokliwych, drobnych perełkach w kwiatostanach oraz wyjątkowej miękkości liści. Ta ostatnia cecha to także sztandarowa
 zaleta kłosówki miękkiej (Holcus mollis) 'Variegatus', która nie tworzy typowej kępy lecz sporawą „poduchę”. Kultywar 'Jackdaw's Cream', teoretycznie o odrobinę cieplejszej kolorystyce, praktycznie niczym się nie różni.

Piórkówka japońska (Pennisetum alopecuroides) cieszy się szalonym powodzeniem. Jej popularność udzieliła się też i malutkim odmianom, choć ich "kotki" nie oszałamiają. 'Little Honey', lekko biaława, nieszczególnie rzuca się w oczy i często wraca do zieloności. 

'Northern Lights' to niewielki selekt śmałka darniowego (Deschampsia caespitosa). Nie jest śnieżnobiały ale i nie żółty. Przejściowy. Jak każdy śmiałek ma atuty – wczesne rozpoczynanie wegetacji i cienioznośność.
Hakonechloa macra, zwana niepoprawnie bambusową trawą, to chyba obecnie najpopularniejszy niski gatunek. Trzeba jednak brać pod uwagę, że wszystkie kolorowolistne jego odmiany rosną wolno lub bardzo wolno. 

Carex ornithopoda 'Variegata'

Niesłabnącym powodzeniem cieszy się prawie cały złoty kultywar 'Aureola' ale i te bledsze, o białawych paskach (np. 'Albovariegata') podobają się.
Praktycznie cały biały jest rajgras wyniosły (Arrchenantcherum elatius subsp. bulbosum) 'Variegatum'. Wczesna atrakcyjność i doskonałe znoszenie ocienienia są atutami tej rośliny.
Dużą grupę stanowią turzyce. Najmniejsza jest chyba Carex conica 'Snowline' ('Variegata'). Malutki pajączek obrzeżony na biało. Niewiele wyższa, też o włosowatych liściach delikatnie obramowanych, ale zdecydowanie dłuższych, to Carex umbrosa subsp. sabynensis 'Thinny Thin'. Jej warto poświęcić więcej uwagi gdyż jest skrajnie mrozoodporna i z powodzeniem może stanowić alternatywę dla powszechnie sadzonej i często wymarzającej zielonkawo – srebrno - białawej Carex albula (lub Carex comans 'Frosted Curls).
Minimalnie większa, choć z nieco krótszymi i szerszymi liśćmi ozdobionymi wyrazistym paskiem pośrodku, przez co zdecydowanie bielsza jest turzyca ptasie łapki (Carex ornithopoda) 'Variegata'. Kolejna, znowu ciut wyższa, to Carex oshimensis 'Everest' ('Fiwhite'). Ładna, z szerokimi, mocno białymi marginesami. Niestety potrafi podmarzać. Turzyca japońska (Carex morrowii) 'Variegata' jest bardziej najeżona i mniej biała. Też obrzeżona ale zieleni u niej widać więcej. Jest najodporniejszą z grupy azjatyckich zimozielonych turzyc. Następna ślicznotka zimę zdecydowanie musi spędzać w pojemniku. Carex brunnea 'Variegata', bo o niej mowa, ma wzniesione ciemnozielone liście z jasnymi marginesami.
Gromadkę zimozielonych, jak powyższe, ale mniej regularnych, bo lekko "łażących" rozpoczyna Carex morrowii 'Silver Sceptre'. Liście ma bardziej miękkie, malowniczo przewieszające się i jest mocno biała. Gdyby lekka ekspansywność byłaby liderką. Nieco wyższa, bo o sztywniejszych liściach i mniej białych to Carex morrowii 'Ice Dance'. Podobna pokrojem, ale o szerszych marginesach, Carex morrowii 'Ice Ballet' pewnie szybko zyska uznanie. Carex siderosticha 'Variegata'Wszystkie wymienione do tej pory turzyce znoszą, mniejsze lub większe, ocienienie.
Turzyca sina (Carex flacca) 'Bias', o szarych liściach włosowato obrzeżonych, jest odmieńcem z uwagi na swoje oryginalne, jednostronne marginesy. Też zimozielona, zdecydowanie potrzebuje słońca. Dobrze toleruje susze.
Odmiany turzycy rzędowej (Carex siderosticha) są kompletnie z innej "bajki". Maja liście szerokie, wstążkowate i nie są zimozielone. Ani też kępowe choć problemów krótkimi kłaczami nie stwarzają. Najpopularniejsza jest 'Variegata' - ładna choć nie „powalająca” ilością bieli. Za to 'Shiro Nakafu' to prawdziwe cudo! Jej liście są prawie w całości wypełnione śnieżnąbarwą. Niestety, kolorystyka taka utrzymuje się niezbyt długo. Wraz z upływem sezonu zieleni przybywa przez co roślina staje się mniej kontrastowa. Carex ciliatomarginata 'Treasure Island' wygląda jak miniaturka Carex siderosticha 'Variegata'. Liście ma krótsze i węższe, choć jasne. Szybko rośnie.

Kosmatka olbrzymia (Luzula sylvatica) to podstawowy gatunek zadarniający stosowany w miejscach z ograniczonym dopływem światła. 'Marginata', o drobnych białawych marginesach, również lekko rozświetla takie nasadzenia. Holenderski szkółkarz traw Hans Mesker wyselekcjonował odmianę 'Aneta', podobną do poprzedniej ale, o dodatkowych liniach przecinających blaszki liściowe. Efekt zmienności sezonowej, zbliżony do omówionego przy Carex 'Whitesh' czy Carex siderosticha 'Shiro Nakafu', można także osiągnąć stosując kultywar 'Taggart's Cream'.

 

 Moda na paskowane trawy ozdobne sprawia, że takich odmian przybywa. Można i należy korzystać z nich. Byleby z wyczuciem. Traktując jako akcenty w zimnych kompozycjach (np. z trawami niebieskawymi), podkreślające, rozjaśniające ale nie wprowadzające nadmiernego rozstrzału kolorystycznego. Wszystko z umiarem i umiar we wszystkim!

 

Zaintersowanych zakupieniem traw krajowych zapraszamy do SKLEPU INTERNETOWEGO Firmy Zielona Trawa. Chętnie doradzimy w zakupach oraz zaaranżowaniu roślin. Możemy także Państwu dostarczyć trawy na miejsce naszym transportem jak również je posadzić. Prosimy o kontakt:

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel:    518902292 (Mariusz), 883682129 (Bella)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie masz uprawnień do komentowania