RSSFaceBook

Trawy ozdobne kolumnowe

Schoenoplectus lacustrisWyprostowany, sterczący pokrój nie jest charakterystyczną cechą traw ozdobnych. To nie są pęczki drutów, większość jest raczej przewieszająca się, miękka, falująca.

Funkcja taka jest jednak nie do przecenienia - dynamizowanie przestrzeni, urozmaicanie. Rośliny tego typu są bardzo widoczne, wyraziste. Swoją rolę najlepiej spełniają umiejscowione rzadko i nieregularnie.

Blisko posadzone, w większych ilościach, zaczynają być trawami łanowymi, oddziałującymi raczej masą i powierzchnią a nie formą.

Gatunków i odmian tak się prezentujących jest niewiele. Idealna taka trawa powinna być wysoka, oscylująca w granicach 1,5  m i powyżej, wąskolistna, o niezbyt rozbudowanych kwiatostanach (aby pod ich ciężarem nie gubiła kształtu). Mniejsze trawy też od biedy mogłyby się sprawdzić w takiej roli ale bez towarzystwa innych roślin (np. w żwirze) lub w bardzo niskich kobiercach (np. trzęślice - Molinia caerulea 'Moorhexe' lub 'Haidebraut' czy Imperata cylindrica)

Najlepiej powyższe warunki spełniają oczerety - jeziorny (Schoenoplectus lacustris) i niższy, Tabernemontana (Schoenoplectus tabernamemontani) oraz ich paskowane odmiany (podłużnie – 'Albescens', poprzecznie - 'Zebrinus'). Wysokie, rurkowate, praktycznie bezlistne. Są wilgociolubne i odrobinę ekspansywne. Na tyle inne, że warto brać je pod uwagę, mimo konieczności zapewnienia mokrego środowiska i ograniczenia możliwości rozrastania się.Calamagrostis acutiflora 'Karl Foerster'

Podstawowy gatunek tego typu, polskich realiach klimatycznych, to trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis acutiflora), spontaniczny mieszaniec dwóch innych trzcinników – leśnego (Calamagrostis arundinacea) i piaskowego (Calamagrostis epigejos). O optymalnym kształcie i wcześnie atrakcyjny. Jego zielone odmiany (w praktyce jedna – 'Karl Foerster') osiągają około1,5 m. Nieco niższe są kultywary kolorowolistne. Powszechnie uprawiany 'Overdam', mimo że paskowany na biało, jest dość stonowany. Dużo bardziej wyraziste kolorystycznie są dwa kolejne: 'Avalanche' o szerokim białych paskach pośrodku liści i 'Eldorado' o podobnym układzie ale żółtawy. Można także próbować używania innych trzcinników – np. trzcinnika leśnego (Calamagrostis arundinacea) czy trzcinnika pstrego (Calamagrostis varia) ale ich znaczenie, z uwagi na niedostępność sadzonek, jest marginalne. Poza tym stosowanie zastępstwa niczym specjalnym się, na pierwszy rzut oka, nie różniącego, oprócz nazwy, nie wydaje się celowe. Inna sytuacja zachodzi w wypadku około 1 m trzcinnika krótkowłosego (Calamagrostis brachytricha). Ma znacznie okazalsze wiechy, później je wydaje oraz jest głównie rozmnażany z nasion. Spotyka się zarówno osobniki o pionowym typie wzrostu jak i trochę rozkładające się.

Kolejne gatunki pochodzą z amerykańskich prerii.

Niestety tylko z prosa rózgowatego (Panicum virgatum) wyselekcjonowano więcej kolumnowych odmian. Zmienny wysokościowo (1 – 2 m), kwiatostany ma chmurowate, złożone z drobnych perełek, początkowo zielonkawych następnie różowawych lub czerwonawych. Dużo później niż trzcinniki zaczyna rozwój po zimie i optymalna formę osiąga dopiero latem. Za odpowiadające zakładanym potrzebom można uznać lkanaście odmian. Różnice między nimi zachodzą głównie we wielkości i kolorystyce liści.Panicum virgatum 'Heavy Metal' Biorąc pod uwagę tę ostatnią cechę wyróżnić trzeba 2 grupy:

zielonolistne: 'Strictum', 'Northwind', Nican', 'Kupferhirse'

niebieskawe: 'Dallas Blues', 'Cloud Nine', 'Straight Cloud', 'Heavy Metal'.

Zazwyczaj niebieskawe żółkną na jesień a zielone przechodzą w odcienie czerwieni.

Jest gatunkiem wybrednym co do podłoża i na słabszych glebach powinien być zastępowany przez inne proso - Panicum amarum.

Palczatki - Andropogon gerardii i Andropogon hallii nie są znane w Polsce. Osiągają między 1,5 a 2 m. Pierwsza ma zazwyczaj różowawe lub czerwonawe łodygi i zielone liście a druga łodygi żółtawe a ulistnienie niebieskawe. Kwiatostany ich są rozcapierzone, ciemne, palczaste ale niezbyt duże. W rodzimych stronach poddane ostrej selekcji, w Polsce sporadycznie możliwe do kupienia jako gatunek. Bardzo rzadko bywa dostępny niebieskawy kultywar 'Sentinel'. Autor posiada kilka własnych selektów, wdrożył 4 ('Great Tower', 'Small Tower', 'Fire', 'Pink') ale do ich masowej „produkcji” droga daleka.

Trawa indiańska (Sorghastrum nutans) to kolejny sztandarowy przybysz z prerii. Za sprawą wyprostowanych kwiatostanów odrobinę przypomina trzcinniki ale jest od nich większa i bardziej barwna. Andropogon gerardiiZarówno miedziano – żółtawymi wiechami jak i czerwonawo - pomarańczowymi liśćmi jesienią. Do kupienia zazwyczaj jako gatunek lub rozmnażana z nasion odmiana 'Indian Steel'. Niekiedy w ofertach zdarza się bardzo niebieskawy kultywar 'Sioux Blue'.

Kolejny, miskant chiński (Miscanthus sinensis), budzi poważne zastrzeżenia. Po pierwsze jego forma jest bardziej V-kształtna a po drugie posiada duże, bardzo wyraziste kwiatostany, dla których jest głównie uprawiany. Grupa odmian o wąskich liściach, tzw. „gracillimusowatych” (nazwa pochodzi od nie kwitnącej w kraju odmiany 'Gracillimus') może jednak funkcjonować w takim zastosowaniu - 'Sarabande', 'Graziella', 'Flamingo', 'Werner Neufflies', 'Morning Light' i inne.

Użyć w takiej roli też można miskanta olbrzymiego (Miscanthus giganteus). Mimo że odbiega od teoretycznego wzorca – liście ma długie i zwieszające się to jest tak wysoki (około 4 m), że jego forma przeważa nad innymi cechami. Niemniej w takim zastosowaniu nie nadaje się do mniejszych ogrodów, bo może przytłaczać.

Bardzo ograniczony wybór, nie pozwalający na większe manewry zmusza do szczegółowego przemyślenia kompozycji. Zwłaszcza nad terminem atrakcyjności i kolorem. Wczesny efekt wymusza użycie tylko trzcinników. Tak samo w wypadku planowanej żółci czy bieli. Dlatego ten gatunek ma szczególne znaczenie wśród traw ozdobnych.

 

Zaintersowanych zakupieniem traw kolumnowych zapraszamy do SKLEPU INTERNETOWEGO Firmy Zielona Trawa. Chętnie doradzimy w zakupach oraz zaaranżowaniu roślin. Możemy także Państwu dostarczyć trawy na miejsce naszym transportem jak również je posadzić. Prosimy o kontakt:

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel:    518902292 (Mariusz), 883682129 (Bella)

 

 

 

 

 

Nie masz uprawnień do komentowania