RSSFaceBook

Trawy ozdobne nieregularne

Miscanthus sacchariflorusOgród to miejsce wypoczynku, wyciszenia, relaksu. Tak oddziałują bezkresne falujące powierzchnie o rozmytych granicach, złożone z jednego gatunku czy odmiany. Zamierzony efekt można uzyskać z roślin kępowych i rozłogowych - przede wszystkim z tych ostatnich.

Gatunki rosnące w kępach, nawet na dużych powierzchniach, mimo wszystko mają swój rytm, regularność. Rośliny rozłogowe są inne. Tutaj nie ma powtarzalności, nieregularna masa rozlewając się na udostępnionym jej obszarze przemawia wyłącznie swoją wielkością i fakturą.

Miejscami jest wyższa, miejscami niższa, niedookreślona, zmienna.

Oczywiście ograniczywszy przestrzeń rozrastania się do prostych geometrycznych kształtów można i takie gatunki zmusić do przyjęcia jednoznacznych form - walców, prostopadłościanów itp., ale podążając w tym kierunku wkracza się w klimaty formowanych architektonicznych ogrodów, które z trawami mają niewiele wspólnego. Nie idźcie tą drogą – mawiał klasyk:)


Mimo niewątpliwie interesujących „wyników” takie duże nasadzenia - zwłaszcza z gatunków rozłogowych - nie są częstym tematem założeń ogrodowych. Odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się dzieje, jest złożona i wynika z następujących przesłanek:

Spartina pectinata 'Aureomarginata'

 

1. Brak wyobraźni przestrzennej przeciętnego człowieka w skali większej niż powierzchnia jego salonu. Nie jest to równoznaczne z brakiem gustu. Niemniej trudno przełożyć efekt i nastrój, jaki chciałoby się osiągnąć, na zestaw dużych brył i płaszczyzn.

2. Mała powierzchnia ogrodów

3. Swego rodzaju oszczędność w korzystaniu z usług architektów krajobrazu kształtujących „mody”. Jest to jednak pozorny zysk. Nieprzemyślane pod względem doboru roślin i harmonogramu wykonania ogrody zazwyczaj w rezultacie kosztują więcej.

4. Fascynacja detalami, gatunkami, odmianami. Większość ogrodów to kolekcje, a nie kompozycje, pełne ślicznych roślin upchniętych bez ładu i składu, mieniące się barwami i fakturami, za to pozbawione harmonii, umiaru i prostoty.

Nieregularność wysokościowa to przede wszystkim domena gatunków, odmiany czy kultywary mają dość ściśle określone cechy. Nie należy także lekceważyć czynników środowiska. Mogą one mieć znaczący wpływ wielkość roślin. Jako, że nasadzenia masowe wymagają większych powierzchni, może na nich występować mikrozmienność glebowa, Pennisetum incomptumróżne nawilgocenie, ocienienie czy wiatr.

Takie „sfalowania” są bardzo malownicze i w razie potrzeby można „wytworzyć” sztuczne nasypy i obniżenia by to uwypuklić.

Czym wyższa roślina, tym możliwa większa rozpiętość cech, w tym i wielkości. Mniej więcej około metra nieregularność staje się niedostrzegalna i tę liczbę jako graniczną autor przyjmuje w rozważaniach.

Warto też odrobinę podumać, wybierając konkretne rośliny, w jakiej porze roku założenie ma mieć szczyt atrakcyjności. Kłania się tutaj podział na trawy wcześnie i późno atrakcyjne.

W krajowych realiach klimatycznych rolę traw nieregularnych (rozłogowych) może odgrywać niewiele gatunków. Przede wszystkim mogą to być:

- miskant cukrowy (Miscanthus sacchriflorus)

- spartyna sercowata (Spartina pectinata)

- trzcina pospolita (Phragmites communis)

- piórkówka zwisła - Pennisetum incomptum ( Pennisetum flaccidum)Schoenoplectus lacustris

- turzyce – głównie turzyca brzegowa (Carex riparia)

- sitowie leśne (Scirpus sylvaticus)

- oczerety – jeziorny (Schoenoplectus lacustris), Tabernaemontana (Schoenoplectus tabernaemontani)

- bambusy – Phyllostachys nuda, bissetii, aureosulcata

- trzcinnik  piaskowy– Calamagrostis epigejos

- wydmuchrzyca – Leymus racemosus

Miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus) jest chyba najistotniejszym dużym gatunekiem. Dorasta do 2,5 m, czaruje pięknymi białymi kwiatostanami i wczesnym rdzawym zabarwieniem liści. Rośnie szybko, jest bardzo mrozoodporny.

Phyllostachys nudaTrzcina pospolita (Phragmites communis), wykorzystywana wyłącznie do zagospodarowywania stawów i oczek, dorasta przeciętnie do 2,5 m. Trudno przebija się informacja, że nieźle rośnie przy przeciętnej wilgotności gleby. Zielonej zazwyczaj nikt nie chce, najczęściej uprawia się 2 paskowane odmiany – na żółto ('Variegata') i biało ('Candy Stripe'). Jest krajowym gatunkiem, ładnie kwitnącym, wcześnie atrakcyjnym. Ale pospolitym i to nie pomaga. Bo to co z lasu, rowu czy łąki rzadko trafia w gusta:(

Oczerety – błotny (Schoenoplectus lacustris) czy Tabernaemontana (Schoenoplectus tabernaemontani) są dziwaczne. Tworzą „lasy” wysokich rurek. Traktowane jako ciekawostki do oczek wodnych, niewykorzystywane w większych założeniach.

Spartyna sercowata (Spartina pectinata) jest uprawiana wyłącznie w postaci obrzeżonej na żółto odmiany 'Aureomarginata'. Dorasta do 1,5 m ale jej liście są dużo dłuższe i malowniczo przewieszają się. Ekspansywna na glebach żyźniejszych i wilgotniejszych ale w warunkach przeciętnych też rośnie szybko.

Zbliżone wielkością sitowie leśne (Scirpus sylvaticus) ma o orientalny „papirusowaty” pokrój. Wilgociolubne, niedoceniane.

Piórkówka - Pennisetm incomptum jest warta docenienia choćby za dużo wcześniejsze kwitnienie niż piórkówka japońska (Pennisetum alopecuroides).

Calamagrostis epigejosTrzcinnik piaskowy (Calamagrostis epigejos) jest piękny, bardzo malowniczy i niesamowicie agresywny. Niekoniecznie trzeba go sadzić. Często występuje na przyleśnych działkach czy ugorach. Wystarczy go zaadaptować i trochę ujarzmić (np.”ogrodzić” trawnikiem).

Wyższe turzyce to też rośliny ze środowisk wilgotnych. Ale nieźle „sprawujące się” przy mniejszej ilości wody w glebie. Wcześnie atrakcyjne, o ładnej zieleni liści, niekiedy ciekawych kwiatostanach. Dostępna jest jedynie turzyca brzegowa (Carex riparia) i to w postaci paskowanej ('Variegata'). Odmiana jest niestała, więc szybko można mieć i zielone sadzonki.

Wyższą wersje popularnej wydmuchrzycy – Leymus racemosus charakteryzują okazałe kształty i niebieskawe zabarwienie liści. Także większe kwiatostany zasługują na podkreślenie.

Bambusy to najwyższe rozłogowe trawy. Nierzadko osiągające 4 m. Zimozielone, orientalne, inne. Także i wrażliwsze, mogące wymarzać. Kilka gatunków z rodzaju Phyllostachys, np. Phyllostachys bissetii, Phyllostachys nuda czy Phyllostachys aureosulcata można uznać za względnie odporne.

Listę można poszerzyć o wysokie, kępowe gatunki. Idealnie wpisują się w takie założenia amerykańskie rośliny preriowe (Andropogon gerardii, Panicum virgatum, Sorghastrum nutans). Gros z nich jest uprawianych wyłącznie w postaci odmian o wyrównanej wysokości, zatem by zatrzeć tą regularność koniecznością wydają się prace ziemne kształtujące nierówności terenu.

Takie klimaty trzeba lubić. Co warte podkreślenia, idealnie wpisują się w krajobraz. Ale równie dobrze mogą być przeciwwagą dla dużych prostych brył nowoczesnego budownictwa. Trendy tego typu są zauważalne na zachodzie i USA. W Polsce wciąż brak odważnych :( Szkoda.

 

Zaintersowanych zakupieniem traw nieregularnych zapraszamy do SKLEPU INTERNETOWEGO Firmy Zielona Trawa. Chętnie doradzimy w zakupach oraz zaaranżowaniu roślin. Możemy także Państwu dostarczyć trawy na miejsce naszym transportem jak również je posadzić. Prosimy o kontakt:

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel:    518902292 (Mariusz), 883682129 (Bella)

 

 

 

 

 

 

 

Nie masz uprawnień do komentowania