RSSFaceBook

Trawy ozdobne kuliste

Spodipogon sibiricusKula to najdoskonalszy kształt przestrzenny. Nic w tym nie ma odkrywczego, to powszechna opinia, nie tylko matematyków czy fizyków. Wprawdzie ankiety wśród speców od otoczenia czyli architektów krajobrazu autor nie przeprowadzał ale inspiracje takie są widoczne w prawie w każdym ogrodzie.

Dzieje się to zazwyczaj w przestrzeni dwuwymiarowej, rzadziej trójwymiarowej. Wynika to z tego, że rośliny, istoty żywe, przytwierdzone są do podłoża i zmuszone do konkurowania o światło. To nie służy osiąganiu do idealnych wzorców.

Niemniej kształty takie się zdarzają i nie zawsze są efektem użycia sekatora. Także u traw ozdobnych tego typu przykłady, co prawda niezbyt liczne, można znaleźć.

Odnosi się to w większości roślin niedużych, o dość sztywnych liściach. Okrągława, nastroszona, jeżowata, gęsta kępa wizualnie przypomina kulkę. Niekiedy bywa opleciona chmurą kwiatostanów, które odrobinę łagodzą jej pokrój. W większości wypadków taka forma przestrzenna dotyczy traw ozdobnych na stanowiskach nasłonecznionych. Ocienienie zazwyczaj powoduje mniejsze lub większe przewieszanie się liści.Miscanthus 'Nanus Variegatus'

Rośliny to nie są idealne modele teoretyczne. Próbując je katalogować, porównuje się je do wzorca i napotyka na problem cech przejściowych.. W przypadku kształtów bywa stan niejednoznaczny między pokrojem okrągławym a fontannowym. Niekiedy może się zdarzyć, że odrobinę wyższa odmiana, o dłuższych liściach, może być "mopem" a mniejsza kulką.

Wizualnie takie osobniki są "groźniejsze", bardziej architektoniczne, mimo wątpliwej wielkości. Nie łagodzą, raczej wydobywają, podkreślają. To zdecydowanie różni je od tych odrobinę bardziej malowniczych, przewieszających się.

 

Duże trawiaste kule to rzadkość. Chwalebnym wyjątkiem jest szarobrudek syberyjski (Spodipogon sibiricus) o ponad 1 m wysokości. Bardzo interesujący, zarówno ze względu na kształt, jak i bambusowate, dość długie liście. Pięknie prezentuje się jesienią, w żółto - pomarańczowych odcieniach. Miskanty (Miscanthus ) mają raczej pokrój V- kształtny lub fontannowy. Nieliczne, niższe odmiany, jak 'Nanus Variegatus', 'Adagio' czy 'Yakushima Dwarf' można, od biedy, uznać za okrągławe.

Krajowe rośliny to np. odmiany śmiałka darniowego (Deschampsia caespitosa). Są dość zmienne, różnią się głównie wielkością, terminem kwitnienia i kolorem kwiatostanów, generalnie zielono – żółtawo - brązowawych. Początkowo mocno jeżowate, łagodności nabierają zazwyczaj pod koniec czerwca kiedy są otoczone woalką kwiatostanów. Popularne kultywary to 'Goldtau' (niższy) i 'Goldschleier'.Helictotrichon sempervirens

Podobny pod wieloma względami amerykański Eragrostis spectabilis ma czerwonawe chmurowate wiechy a dodatkowo jego liście jesienią też przybierają taki kolor.

Odmiany turzycy palmowej (Carex muskingumensis), mimo kompletnie innego układu łodyg, tworzą około pół metrowe, zgrabne kulki. To wszechstronne rośliny, więc warto je stosować szerzej niż do tej pory. Sensowniejsze jest, zwłaszcza w ocienieniu, używanie paskowanych kultywarów ('Silberstreif', 'Oehme' czy 'Ice Fountains') zamiast zielonolistnego gatunku, który potrafi się pokładać.

Owies wieczniezielony (Helictotrichon semperwirens) to klasyczny przykład kulistego jeża średniej wielkości. Niebieskawy, szybko rosnący, tolerujący suszę, wcześnie atrakcyjny. Kwiatostany częściowo łagodzą jego kształt ale surowa forma przeważa... Można superlatywy mnożyć, gdyby nie jedno ale... jest wrażliwy na rdze. Polskie lata są różne ale takie z częstymi opadami wcale nie są rzadkością. W takich warunkach najczęściej już na początku lipca roślina straszy. Można oczywiście walczyć z tym chemią ale nie o to przecież chodzi. Przyzwoita trawa powinna być w miarę odporna.

Jakimś zastępstwem, ale o innych kwiatostanach, jest sesleria lśniąca (Sesleria nitida). Odrobinę mniej regularna ale jej bezproblemowość zdecydowanie przeważa. Pozostałe rośliny z tego rodzaju są również interesujące. Sesleria nitidaSzybko rosną, są kuliste, choć ten kształt zostaje po kilku latach zaburzony. Część gatunków posiada, modne obecnie, niebieskawe liście. Można „skorzystać” np. z seslerii skalnej (Sesleria caerulea), seslerii Sadlera (Sesleria sadleriana), seslerii tatrzańskiej (Sesleria tatrae), seslerii Heflera (Sesleria heufleriana), seslerii jesiennej (Sesleria autumnalis) czy Sesleria argentea.

Idealnie założone warunki spełniają niektóre sity (Juncus), choć zobaczenie ich jako roślin ozdobnych w kraju graniczy z cudem. Ich jeże złożone z zielono – szarych rurek są niezwykle wyraziste. Co najmniej 3 gatunki warto poważniej brać pod uwagę – sit rozpierzchły (Juncus effusus), sit skupiony (Juncus conglomeratus) i sit siny (Juncus inflexus). Dwa pierwsze są zielone, kolejny niebieskawy. Autor widział je jedynie raz na klasycznej rabacie. Zdarzyło mu się także wprowadzić je, przypadkowo (wraz z glebą) do jednego z zakładanych ogrodów. O dziwo, po kilku latach, to one zostały uznane za najładniejsze rośliny a nie te zaplanowane. Przekleństwem tych i innych, teoretycznie wilgociolubnych roślin, jest szablonowe myślenie projektantów. Sit = woda. Więc się zdarzają – w strefie błotnej oczek, strumyków itp. Nie biorą oni pod uwagę tego, że trawy ozdobne są niezwykle tolerancyjne na warunki środowiska.

Najpopularniejsze trawiaste "kulki" to kostrzewy. Oscylują w granicach 30 cm. Popularność zawdzięczają nie tylko niebieskawej kolorystyce i kształtowi. Także szybkiemu wzrostowi i niewybredności w stosunku do podłoża. Są prawie w każdym ogrodzie. Najczęściej sadzi się odmiany kostrzewy sinej (Festuca glauca), rzadziej gatunki o zielonych liściach. Trzeba przyjrzeć się kultywarom krajowych gatunków bo są żywotniejsze. Mogą to być kostrzewa walezyjska (Festuca valesiaca), kostrzewa blada (Festuca pallens), kostrzewa ametystowa (Festuca amethystina) czy kostrzewa owcza (Festuca ovina). Nie należy rezygnować oczywiście z obcych – np. Festuca glacialis czy Festuca eskia. W handlu kostrzew (wszystkich), często źle zaklasyfikowanych, jest bez liku. Można eksperymentować z nowościami ale po co? Różnice między odmianami widoczniejsze są na tabliczkach z nazwami niż na rabatach.Festuca glauca 'Bergsilber' Zdaniem autora kilka sprawdzonych, jak 'Elijah Blue', 'Blauglut' czy 'Bergsilber' w zupełności wystarcza.

Szczotlicha siwa (Corynephorus canescns), przypominająca formą kostrzewy, ma liście jeszcze cieńsze, co potęguje wizualnie idealny kształt kęp. Niestety ten krajowy gatunek rzadko jest stosowany w ogrodnictwie ozdobnym.

Niziutkie odmiany piórkówki japońskiej (Pennisetum alopecuroides – 'Little Bunny' i 'Little Honey') wyglądają uroczo. Sterczące liście poprzecinane krótkimi kotkowatymi kwiatostanami są jednocześnie i odpychające i przyciągające. U większych selektów fontannowych przeważa malownicza łagodność...

Podobne wielkością turzyce japońskie (Carex morrowii – 'Variegata' czy 'Gold Band') są zdecydowanie po stronie groźniejszej. Mimo że jest im najlepiej na stanowiskach osłoniętych przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym, dumnie prężą swe jasno obrzeżone liście. Kwiatostany mają niepozorne, które nie burzą harmonii bardzo okrągłych kęp.

Kosmatka gajowa (Luzula pilosa) 'Igel', też preferująca przefiltrowane przez korony drzew czy krzewów światło, jest odrobinę mniejszym i wyłącznie zielonym jeżykiem.

 

Grupa ta, mimo że niezbyt liczna, jest już obecna w ogrodach. Niewątpliwie to zasługa wyrazistego pokroju. Szkoda, że traktowane są głównie jako ozdobniki. Warto rozszerzać ich wykorzystywanie na większych płaszczyznach. Tym bardziej, że gros ich jest wcześnie atrakcyjnych. Predysponuje je to, zdecydowanie, do bycia na przodzie każdej kompozycji.

 

Zaintersowanych zakupieniem traw kulistych zapraszamy do SKLEPU INTERNETOWEGO Firmy Zielona Trawa. Chętnie doradzimy w zakupach oraz zaaranżowaniu roślin. Możemy także Państwu dostarczyć trawy na miejsce naszym transportem jak również je posadzić. Prosimy o kontakt:

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel:    518902292 (Mariusz), 883682129 (Bella)

 

 

 

 

 

Nie masz uprawnień do komentowania