RSSFaceBook

Wysokie trawy ozdobne

Miscanthus giganteusSzumiące, kołyszące się na wietrze wysokie łany traw to obiekt pożądania i zachwytu. W wersji okrojonej zastępują je pojedyncze okazy. Duże, majestatyczne, rzucające się w oczy. A jednocześnie lekkie i zwiewne. To cały urok traw…

Łan czy soliter – to podstawowa decyzja przy doborze takich roślin. Akceptująca bądź odrzucająca możliwość zastosowania traw ekspansywnych. Te ostatnie zazwyczaj pozwalają szybciej uzyskać zamierzony efekt.

Kolejny element łamigłówki to czas osiągnięcia atrakcyjności.

 

Raczej ważniejsza wydaje się pora roku w której całość założenia zaczyna prezentować się przyzwoicie, niż tempo rozrastania się poszczególnych gatunków czy odmian. Pierwszy termin wynika wyłącznie z uwarunkowań biologicznych roślin. Na niesatysfakcjonujące tempo powiększania objętości poszczególnych osobników wpłynąć łatwo, sadząc je w większym zagęszczeniu.

Wilgotność gleby czy zacienienie gruntu to kolejne czynniki środowiska o których nie można zapomnieć. Rozsądniejsze wydaje się dostosowanie do naturalnych warunków niż próby zmieniania ich na siłę. Oczywiście można podlewać wilgociolubne miskanty (Miscanthus) ale lepiej zastosować tolerujące suszę odmiany palczatek (Andropogon). Wspomniane miskanty poradzą sobie w półcieniu ale za to będą później kwitły i mają dużą szansę na położenie się pod pierwszym mokrym śniegiem. Sprawdzi się za to w takich warunkach np. szarobrudek syberyjski (Spodipogpon sibiricus).Arundo donax

Najważniejszy dylematy to jednak:

- co posadzić?

- co takim nasadzeniem uzyskać?

 

Odpowiedź na pytanie pierwsze, wbrew pozorom, nie daje długaśnej listy. Wybór takich roślin jest dość ograniczony. Traw osiągających co najmniej 2 metry jest jak na lekarstwo. Aby odrobinę zwiększyć wybór autor przyjął 1,5 m jako graniczną, minimalną wysokość.

 

Giganty zimujące są dwa:

Phyllostachys nuda1.Miskant olbrzymi (Miscanthus giganteus). Przepiękna majestatyczna trawa o fontannowym pokroju osiągająca około 4 m.

2. Lasecznica trzcinowata (Arundo donax). Gatunek o bardziej orientalnej prezencji, niekiedy nawet wyższy niż jego rywal. Niestety może podmarzać i powinien być zabezpieczany na zimę.

Obie trawy mają kolorowolistne, paskowane, odmiany ale niższe.

Do 4 m dorastają też w krajowych realiach niektóre gatunki bambusów, np. z rodzaju Phyllostachys. To grupa perspektywiczna, liczna ale odbiegająca wizualnie od typowych traw. Hasłowo można wskazać na np. Phyllostachys bisettii, Phyllostachys nuda czy Phyllostachys aureosulcata jako podstawowe w polskim klimacie.

 

W przedziale 2 – 3 m tłoku też nie ma. Zaliczyć tu można grupy odmian kilku gatunków:

1. Miskanty:

Miscanthus 'Lenda'Miskant olbrzymi (Miscanthus giganteus) w „postaci” paskowanych odmian ‘Jubilaris’ czy ‘Gilt Edge’. Bardziej wyrazisty (z żółtymi marginesami) jest drugi kultywar. Pierwszy ma zmienne „umaszczenie”, zdarzają się egzemplarze o ładnej kolorystyce jaki i mało widocznymi paskami. Być może odmiana jest niestała i powinna zostać poddana kolejnej selekcji.

Miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus). Ekspansywny gatunek o szybko bielejących kwiatostanach. W zasadzie, w handlu, nie ma jego odmian, natomiast krąży kilka „klonów” pod wspólną „marką”. Niektóre są niższe, osiągając 1,5 m ale normą jest 2,5 m.

Miskant chiński (Miscanthus sinensis) oraz mieszańce z tym gatunkiem

Wysokich odmian tutaj co niemiara. Autor wybrał 15, jego zdaniem, najciekawszych kwitnących kultywarów. Generalnie, z nielicznymi wyjątkami, nie spieszą się z okazaniem przepięknych wiech, normą jest wrzesień. Niemniej ich wielkość wynagradza to oczekiwanie. Najwyższe to chyba 'Silberturm' i 'Roland' o kwiatostanach różowawych, wysoko ponad liśćmi. Pierwszy ma je bardziej wyprostowane a drugi bardziej zwieszające się. Nieco niższy 'Prof. Rrichard Hansen' ma wiechy bardziej srebrnawe, o paluszkach długich, delikatnych. 'Silberfeder' też bardziej srebrnawy niż różowy ma je bardziej masywne. Grosse Fontaene', oprócz rózowawych, srebrnawych kwiatostanów wyróżnia się charakterystycznym układem długich liści, odchodzących pod kątem prostym od łodygi. Podobne ulistnienie ale brązowy kwiatostan i sierpniowe kwitnienie charakteryzują 'Braune Fontaene'. 'Lenda' to prawdopodobnie mieszaniec miskantów cukrowego i chińskiego. Zachował wszystkie pożądane cechy pierwszego rodzica a z drugiego wziął kępowość. Miscanthus 'Grosse Fontaene'Jedna z najwcześniej kwitnących odmian! 'Nishidake' jest charakterystyczna z powodu bardzo wczesnych brązowawo – miodowych wiech. 'Kupferberg' – głęboko miedzianych. 'Poseidon', niewiele przekraczający 2 m, ma kwiatostany różowawe ale bardzo duże. Zmienia jesienią barwę liści na odcienie żółci, pomarańczu i czerwieni. 'Cornet', najwyższa z wcześnie zmieniających barwy na czerwonawe odmian, kwitnienie rozpoczyna w czerwienio - brązach. Wiechy 'Sirene' są czerwonawo – brązowawe, ze zwieszającymi się paluszkami. 'Positano' charakteryzują kwiatostany także czerwone ale wyprostowane i nieuporządkowane liście, wyraźnie krzyżujące się. Zamienia barwy podobnie jak 'Poseidon'. 'Malepartus' wyróżnia się czerwonawo – purpurowa kolorystyką wiech i wyraźnie czerwonawym ulistnieniem jesienią. 'No 37' – kwiatostanami mahoniowymi, poskręcanymi zimą.

Uzupełnieniem mogą być kultywary o paskowanych liściach. Poprzecznie – 'Giraffe' i 'Leopard' oraz podłużnie – 'Cabaret' i 'Cosmopolitan'.

2. Proso rózgowate (Panicum virgatum). W zasadzie 2 metry przekraczają jedynie odmiany ‘Cloud Nine’ i ‘Blue Tower’.

3. Palczatka Gerarda (Andropogon gerardii). Nieliczne selekty, np. 'Isabelle' (2,2 m)

4. Trzcina pospolita (Phragmites communis). Rodzimy, ekspansywny gatunek. Kojarzony raczej z miejscami wilgotnymi, nieźle daje sobie radę przy przeciętnej wilgotności gleby. Warta rozpropagowania byłaby odmiana ‘Pseudodonax’ (subsp. altissimus) dorastająca do 5 m. W mniej wilgotnym środowisku osiągałaby może 2 - 3 m ale byłaby interesującą alternatywą np. dla miskanta cukrowego. W ogrodach zazwyczaj spotyka się tylko paskowana na złoto odmianę ‘Variegatus’ (też przekraczającą 2 m).

Panicum virgatum 'Prairie Sky'5. Trawa pampasowa (Cortaderia selloana). To raczej hipotetyczny gatunek w polskich ogrodach bo słabo zimuje. Kupowana masowo i tak samo licznie marnowana przez niewłaściwe okrycie korą czy też włókniną. Tymczasem problemem w jej utrzymaniu jest zazwyczaj nadmiar wilgoci w obrębie bryły korzeniowej. Bardzo zróżnicowana, posiada wiele dużych kultywarów, zarówno zakwitających w różu ('Highfield Pink', 'Wonder Scarlet') jak i na biało ('Sunningdale Silver', 'Monstrosa') a także o paskowanych liściach.

 

Przedział 1,5 – 2 m stwarza więcej możliwości:

Miskanty. Najliczniej reprezentowana grupa. W tym przedziale zawiera się większość wyselekcjonowanych odmian, których jest już około 300. Można wybierać w kultywarach wcześnie kwitnących (‘Klaine Fontaene’), późno (‘Silberspinne’) lub wcale ('Gracillimus), przebarwiające się na jesień (‘Purpurascens’) czy długo zielonych ('Spathgruen'), paskowanych poprzecznie ('Strictus') czy podłużnie ('Variegatus'), wąskolistnych ('Graziella')) czy szerokolistnych ('Wodan'), kwitnących na czerwono ('Ferner Osten') czy różowo ('Flamingo') itd…

1. Proso rózgowate (Panicum virgatum). Gros kultywarów osiąga takie rozmiary. Najbardziej racjonalny podział oddziela osobniki zielone ('Squaw’, ‘Warrior) od niebieskawych ('Dallas Blues', 'Straight Cloud'). Ma to przeniesienie na jesienną kolorystykę – odpowiednio żółć oraz czerwień. Oczywiście można także wychwytywać różnice w pokroju czy natężenie barw „perełek” w kwiatostanach itd.Calamagrostis acutiflora 'Karl Foerster'

2. Spartyna sercowata (Spartina pectinata). Ekspansywna trawa o przewieszającym przepięknym, przewijającym, pokroju. W sprzedaży w zasadzie dostępna jest tylko paskowana na żółto odmiana ‘Aureovariegata ale warto zainteresować się też zielonolistnym gatunkiem

3. Trzcina raweńska (Saccharum ravennae). Fontannowy, rzadko uprawiany gatunek przypominający krzyżówkę miskanta z trawą pampasową. Niestety w naszym klimacie nie kwitnie.

4. Lasecznica trzcinowata (Arundo donax). W przedziale 1,5 - 2 m mieszczą się obie uprawiane odmiany – paskowana na żółto ‘Golden Chain’ ('Aureovariegata') czy biało 'Versicolor' ('Variegata'), Wrażliwsze od zielonolistnego gatunku, bez porządnego przykrycia raczej sobie nie poradzą.

5. Trzcina pospolita (Phragmites communis). Około półtora metra osiąga paskowana na kremowo – biało odmiana 'Candy Stripe' dostępna też niekiedy jako Phragmites karka ‘Variegata’

6. Trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis acutiflora). Około 1,5 osiąga zielonolistna, kolumnowa odmiana ‘Karl Foerster’. Paskowane kultywary są niższe.

7. Palczatki - Andropogon gerardii czy Andropogon hallii są w Polsce jeszcze niedoceniane. Generalnie ta pierwsza ma łodygi różowo- czerwonawe i liście raczej zielone, często czerwieniejące na jesień. Ta druga ma pędy żółtawe a liście niebieskawe co tworzy interesujący kontrast. Jednym z większych i dostępnych selektów jest 'Great Tower' (autora).

Spodipogon sibiricus8. Szarobrudek syberyjski (Spodipogon siobiricus). Duża kulka. Liście ciekawe, bo o bambusowa tym kształcie. Pięknie przebarwia się na jesień.

9. Trzęślica trzcinowata (Molinia arundinacea). Filigranowy, choć duży gatunek. Półmetrowa fontanna z liści zakończona jest strzelającymi w niebo łodygami zwieńczonymi rozproszonymi kwiatostanami. W zależności od odmiany źdźbła układają się pionowo ('Karl Foerster'), v-kształtnie lub fontannowo ('Cordoba').

10. Ostnica olbrzymia (Stipa gigantea) Majestatyczna roślina o fontannowym pokroju przypominającym wspomnianą wyżej trzęślicę. Pięknie prezentuje się na dużych przestrzeniach.

11. Trawa indiańska (Sorghastrum nutans). Amerykańska, kolumnowa, trawa preriowa o ciekawym brązowym kwiatostanie podkreślonym żółtymi pylnikami. W Polsce praktycznie dostępna tylko w postaci niebieskawej odmiany ‘Indian Steel’.

12. Oczeret jeziorny (Schoenoplectus lacustris). Architektoniczna roślina składająca się z łanu wysokich rurek. Częściej niż zielony gatunek można zakupić jego niższe kolorowe odmiany.

13. Trawa pampasowa (Cortaderia selloana). Gatunek ten jest dość zmienny, często rozmnażany z nasion. Klonów o wielkości 1,5 - 2 m jest bez liku ale z ich zimowaniem jest krucho. Teoretycznie nieźle powinna sobie radzić ‘Pumila’ ale to też jest odmiana „specjalnej troski” i bez porządnego okrycia raczej do wiosny nie przetrwa.

Schoenoplectus lacustris14. Ampelodesmos mauritanicus – konkurent dla trawy pampasowej. Wcześniej kwitnie ale jego mrozoodporność jest równie wątpliwa.

15. Tripsacum dactyloides. Niedoceniany, intrygujący gatunek o szerokich, wykładające się liściach ciekawie kontrastujących z długimi, czerwonawymi, palczastymi kwiatostanami.

16. Leymus canadensis. Kolejna roślina totalnie nieznana. Niebiesko – szara lub zielonkawa, z atrakcyjnymi ościstymi kwiatostanami. Musi wejść do szerszego obrotu bo poza trzcinnikami jest jedyną, dużą, wcześnie atrakcyjną trawą!

17. Themeda japonica. Dziwaczny, szeroko rozkładający się gatunek o lekko palmowatym ułożeniu liści i pięknej, pomarańczowej, jesiennej barwie.

18. Wydmuchrzyca pontyjska (Elymus elongatus). Konkurencja i uzupełnienie dla kolumnowych trzcinników. W zieleni i niebieskościach.

 

Autor, wybierając rośliny, kierował się przede wszystkim szansą na ich przetrwanie w gruncie. Nieprzypadkowo nie ma więc w zestawieniu gatunków tropikalnych, np. Cyperus papyrus.

Przyjęty układ nie uwypuklił, tego, że za wyjątkiem Calamgrostis acutiflora 'Karl Foerster' , Elymus elongatus i Leymus canadensis reszta gatunków zdobi późno. Nie udało się też wystarczająco podkreślić, że kompozycje barwne (zimne czy ciepłe) z udziałem bardzo dużych traw są bardzo ubogie w możliwości. Grupa „biała” pozwala może na odrobinę wyboru (lasecznica 'Versicolor', miskanty 'Cosmopolitan' i 'Cabaret'). „Żółte” są jeszcze mniej liczne i praktycznie obejmują lasecznicę 'Golden Chain' i miskanta 'Gilt Edge', na dodatek mało dostępnego. 'Jubilaris' wybarwia się różnie a trzcina 'Variegatus' jest łażąca. Minimalnie rozszerzają możliwości gatunki niższe. Miskanty 'Variegatus', 'Goldfeder' (często pokładający się) czy spartyna 'Aureomarginata (też ekspansywna). Trudno przecież traktować paskowane odmiany trawy pampasowej w kategoriach roślin do stałych kompozycji... O tych „ograniczeniach” należy bezwzględnie pamiętać próbując kompozycji z szumiącymi olbrzymami!

Zaintersowanych zakupieniem traw krajowych zapraszamy do SKLEPU INTERNETOWEGO Firmy Zielona Trawa. Chętnie doradzimy w zakupach oraz zaaranżowaniu roślin. Możemy także Państwu dostarczyć trawy na miejsce naszym transportem jak również je posadzić. Prosimy o kontakt:

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel:    518902292 (Mariusz), 883682129 (Bella)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie masz uprawnień do komentowania