RSSFaceBook

Trawy ozdobne tolerujące niedobór światła

Spodipogon sibiricusZakładając ogród nie zawsze zaczyna się od „pustyni”.

Zdarza się, że na działce ocalono fragmenty zieleni, nawet duże drzewa. Stworzenie właściwych nasadzeń w takich warunkach jest nie lada wyzwaniem, ale daje też szansę na bajkowy efekt. Trzeba mieć świadomość, że ograniczeniem środowiskowym jest nie tylko znacznie zmniejszona ilość światła, ale też duża siła ssąca korzeni istniejącej roślinności, prowadząca nieraz do wytworzenia się tzw. suchego cienia.

Oczywiście, to wszystko są dywagacje ale problem pozostaje do rozwiązania - nawadniania takich miejsc.

Przekonanie, że w cieniu parowanie jest mniejsze, a więc potrzeby wodne organizmów są minimalne, jest często złudne.

Sensowne wydaje się dwutorowe działanie:

1. Poprawienie pojemności wodnej poprzez przemieszanie z istniejącą glebą np. obornika, kompostu czy torfu

2. Dodatkowe podlewanie, najlepiej poprzez założenie instalacji nawadniającącej.Calamagrostis acutiflora 'Overdam'

 

Profesjonalnie” wymagania świetlne roślin ujęte są w polskich publikacjach w 5-stopniowej skali:

1 - głęboki cień

2 - umiarkowany cień

3 - półcień

4 - umiarkowane światło

5 - pełne światło

Potocznie używa się 3 wariantów. Sformułowanie „cień” jest w zasadzie jednoznaczne. Lekki cień, umiarkowany cień, półcień to pojęcia, które generalnie są zrozumiałe i w zasadzie oznaczają to samo. Można uznać, że są to powierzchnie, na których cień budynków lub roślin rozpościera się przez mniej niż połowę dnia. Odnosząc to do zabudowań – będą to obszary przy wschodniej lub zachodniej ścianie domu.

Miscanthus 'Nanus Variegatus'Traw ozdobnych znoszących niedobór światła jest niemało i potrafią spełniać różne funkcje. Standardowo moga być soliterami, nasadzeniami grupowymi i masowymi. To ostatnie zastosowanie, w kontekście braku światła nabiera specjalnego znaczenia. Odnosi się zwłaszcza do mniej cenionych przez autora paskowanych traw. Niemniej, w tych specyficznych warunkach, białawe czy żółtawe plamy, wnoszące objawy życia w mrok są ze wszechmiar pożądane.

Okazałych traw ozdobnych, znoszących całkowity cień niestety nie ma. Cześciowe oświetlenie toleruje mało znany około 1,5 m szarobródek syberyjski (Spodipogon sibiricus). Charakterystyczny ze względu na kulisty pokrój. Spore możliwości aranżacyjne to zasługa odmian popularnego, kolumnowego trzcinnika ostrokwiatowego (Calamagrostis acutiflora). Jest wcześnie atrakcyjny – praktycznie jedyny z wyższych traw. Zróżnicowany kolorystycznie: zielony ('Karl Foerster' i 'Waldenbuch'), białawy ('Overdam' i 'Avalanche') czy żółtawy ('Eldorado'). Do dyspozycji jest jeszcze niższy, widowiskowy trzcinnik krótkowłosy (Calamagrostis brachytricha), zwany w Holandii diamentową trawą z racji zatrzymywania i skrzenia się na jego kwiatostanach kropli rosy.

W lekkim ocienieniu, świetnie sobie radzi grupa niższych odmian miskanta chińskiego, wg niektórych klasyfikacji ujmowanych jako Miscanthus oligostachyus. Łatwo je rozpoznać po lekko jakby „sfalowanych” liściach”, mniej wyraźnym „żebrze” oraz czerwonawej jesiennej kolorystyce. Można tu zaliczyć m.in. 'Purpurascens', 'Hercules' czy 'Afryka'. Autor próbował, z pozytywnym skutkiem, sadzenia innych kultywarów pod przerzedzonym okapem drzew - 'Nanus Variegatus', 'Silberspinne' oraz miskanta olbrzymiego (Miscanthus giganteus). Pleioblastus pygmaeusTego ostatniego w formie żywopłotu częściowo przysłoniętego orzechem. Osiągnał niższe rozmiary (do około 2 m wysokości) i wyraźnie wolniej przyrastał w stosunku do pozostałej części. Ale nie ujmowało mu to ani funkcjonalności ani uroku. Bezspornym faktem jest, że te rośliny te zakwitają, w takich warunkach, później. Także są wrażliwsze na wyleganie pod mokrym śniegiem. Biorąco to wszystko pod uwagę sensowne wydaje się, w warunkach polskich, projektowanie aranżacji z odmian niezbyt wysokich, wąskolistnych i wydających wcześnie wiechy (lub nie zakwitających).

Trzęślica trzcinowata (Molinia arundinacea) jest wysoka ale lekka. Wynika to z jej specyficznej budowy – półmetrowej fontanny liści zwieńczonej cienkimi, długimi łodygami (do 2,5 m) unoszącymi drobne, perełkowate kwiatostany. Najcześciej stosowana pojedynczo. Autor widział nietypowe, ażurowe przegrody z kęp sadzonych pasowo i poleca takie rozwiązania.

Bambusy to duża grupa traw będących „na fali”. Mają wciąż wzrastającą grupę wielbicieli. Trzeba mieć świadomość iż są to rośliny podwyższonego ryzyka. W krajowych realiach liczą się w zasadzie trzy rodzaje: Fargesia, Phyllostachys, Pleioblastus. Zdecydowanie najlepiej znoszą zimy (a przy okazji i zacienienie) dwa gatunki – Fargesia nitida i Fargesia murielae. To bambusy kępowe, posiadające liczne odmiany różniące się głównie pokrojem i wysokością. Phyllostachys-y są rozłogowe, wyższe i generalnie wymagają więcej światła. Wysoce mrozoodporne i dające sobie radę w półcieniu to Phyllostachys bissetii oraz Phyllostachys nuda. Pleioblastus-y są niższe i rozłogowe, nadają się na rośliny okrywowe. Sprawdzony to Pleioblastus pygmaeus. Warto obejrzeć go w większej plamie w ogrodzie botanicznym w Poznaniu.

Phalaris arundinacea 'Feesey'Średniaków jest dużo więcej. Prawie metrowe (i zimozielone) są turzyca zwisła (Carex pendula) oraz Carex trifida. Obie posiadają paskowane odmiany - 'Moonraker', 'Rekohu Sunrise', ale traktowane raczej w kategoriach ciekawostek. Wieksza równowaga między znaczeniem osobników zielonych i barwnych ('Oehme', 'Silberstreif', 'Ice Fountains') charakteryzuje turzycę palmową (Carex muskingumensis).

Kolorowe „trawy właściwe” (rodzina Poaceae) to też nie rzadkość. Tak jak przy turzycach są tutaj gatunki, których funkacja ozdobna przypisana jest wyłącznie barwnym odmianom, np. żółtawym: prosownica rozpierzchła (Milium effusum) 'Aureum', wyczyniec łakowy (Alopecurus pratensis) ‘Aureovariegatus’, mozga trzcinowata (Phalaris arundinacea) 'Luteopicta' czy białawym, reprezentowanym przez kilka kultywarów mozgi trzcinowatej (Phalaris arundinacea) - 'Picta', 'Fessey', 'Tricolor'. Wszystkie są ekspansywne, ale przy wykorzystywaniu jako tworzących kobierce jest to wręcz pożądane. Autor obsadzał paskowaną mozgą np. brzegi "zagospodarowanych" lasów. Nie "weszła" zbyt głęboko w zadrzewienia bo tam światła nie było prawie wcale a z tym co próbowało wrastać w trawnik radziła sobie kosiarka :)

Kolejna grupa wprawdzie posiada kolorowe odmiany, ale o ich urokliwości decydują przede wszystkim zielone liście i ciekawe kwiatostany: Z drżączki średniej (Briza media) wyselekcjonowano zjawiskową, prawie białą odmianę 'Russels' ale typowy gatunek cieszy się od lat niesłabnącą estymą. Amatorom jednolitej zieleni powinna się podobać nieco większa i bardzo żywotna 'Limouzi'. Brachypodium sylvaticumŻółtawe smugi na liściach kultywaru 'Variegata' trzęślicy modrej (Molinia caerulea) zdobia co drugie wrzosowisko. Mniej wyrazista choć ciekawa jest 'Carmarthen' z kremowo - białymi marginesami. Barwne odmiany są bardziej widoczne ale zielonolistne osobniki w niczym im nieustępują. Wyselekcjonowano ich sporo, warto zwrócić uwagę np. na 'Moorhexe' o wertykalnym pokroju czy 'Edith Dudszus' o łukowatej formie. Jeżowaty śmiałek darniowy (Deschampsia caespitosa) też ma paskowany selekt - 'Northern Lights'. Choć bardziej krzykliwy, czar tych roślin można właściwie docenić tylko dzięki zielonym formom i ich ulotnej woalce kwiatostanów. Są zróznicowane wysokościowo, zakwitają w innym terminie i różnej tonacji. Popularniejsze są np. nieduża 'Goldtau' czy prawie dwukrotnie wieksza 'Goldschleier'. Autor wyselekcjonował osobnika o liściach dużo dłuższych niż standardowo, przewieszającego się jak mopowate turzyce i nazwał go 'Green Fountain'. Wzbogaci wczesnowiosenne faktury innym kształtem. Obiedka szerokolistna (Chasmanthium latifolium = Uniola latifolia) też dorobiła się kolorowego kultywaru - 'River Mist'. Która z roślin jest ładniejsza to kwestia gustu. Na pewno jedna i druga zasługuje na uznanie.

Całkowicie zielone są Brachypodium sylvaticum (kłosownica leśna), Festuca gigantea (kostrzewa olbrzymia), Hystrix patula (jeżotka rozpierzchła). Dwie pierwsze zachwycają fontannowym pokrojem a jeżotka oryginalnymi, szczotkowatymi, kwitostanami. Częściowe zacienienie dobrze znoszą odmiany piórkówki japońskiej (Pennisetum alopecuroides) ale za to marnie kwitną. Można w takim charakterze użyć 'Moudry' (praktycznie nie wydającej kotkowatych "bazi") o dość szerokich, ciemnozielonych, błyszczących liściach (chyba z tego punktu widzenia najładniejszy kultywar). Seslerie to generalnie gatunki otwartych przestrzeni. Nieliczne, jak sesleria jesienna (Sesleria autumnalis) czy sesleria Heuflera (Sesleria heuffleriana) radzą sobie przy częściowym oświetleniu. Carex ornithopoda 'Variegata'Standardowe, bez specjalnych efektów, są turzyca leśna (Carex sylvatica) i turzyca zgrzebłowata (Carex strigosa). Niewiele ponad 0,5 m, po prostu zielone. Wbrew pozorom takich wypełniaczy w porządnych kompozycjach trzeba wiele. Nadmiar piękna zaburza estetykę, wprowadza chaos.

Drobnych i atrakcyjnych traw okrywowych jest multum. Na pierwszym miejscu tym razem trzeba postawić odmiany paskowane, jako idealne do rozjaśniania mrocznych zakątków. Użyte w tej roli muszą pokrywać większe powierzchnie by spełniły założone zadanie (czyli musi ich być co najmniej kilkanaście).

W zależności od planowanego efektu (ciepłego lub zimnego) trzeba podzielić je na 2 grupy.

Żółtawe zawierają kilka turzyc, o ulistnieniu zimozielonym: japońską (Carex morrowii) 'Gold Band', Carex oshimensis 'Evergold i jednosezonowym: rzędową (Carex siderosticha) 'Banana Boat', Carex ciliatomarginata 'Shima Nishiki'. Zaliczyć tutaj trzeba także niektóre odmiany popularnej Hakonechloa macra na czele z 'Aureola' oraz cytrynowy kultywar śmiałka pogiętego 'Aurea'

Białawe obejmują także m.in turzyce. Zimozielone: ptasie łapki (Carex ornithopoda) 'Variegata', japońska (Carex morrowii) 'Variegata', 'Ice Dance', 'Silver Sceptre', Carex conica 'Snowline' i o liściach zamierających zimą: rzędową (Carex siderosticha) 'Variegata', 'Shiro Nakafu', Carex ciliatomarginata Treasure Island'. Trawy "własciwe" – perłówkę zwisłą (Melica uniflora) 'Variegata', kilka odmian Hakonechloa macra, np. 'Albostriata', rajgras wyniosły (Arrhenantherum elatius subsp. bulbosum) ‘Variegatum’ czy kłosówke miękka (Holcus mollis) 'Variegatus'.Festuca scoparia

Nie brak także zielonych. Mogą to być m.in. niewysokie turzyce: amerykańskie – szerokolistna (Carex plantaginea), azjatyckie – rzędowa (Carex siderosticha), japońska (Carex morrowii), Carex oshimensis i europejskie – cienista (Carex umbrosa), palczasta (Carex digitata), rzadkokłosa (Carex remota), gwiazdkowata (Carex echinata), wrzosowiskowa (Carex ericetorum). Rośliny ładne, w większości niedoceniane. Kolejne to kostrzewy (Festuca), raczej kojarzące się ze słońcem. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o popularnej kostrzewie miotlastej (Festuca gautieri) i jej mniejszej odmianie 'Pic Carlit'. Popularne niedźwiedzie futro znosi nawet suchy cień – to ewenement. Inne to kostrzewa owcza (Festuca ovina) czy kostrzewa nitkowata (Festuca filiformis). Obie występowują także w lasach. Pewne podobieństwo pokroju charakteryzuje śmiałka pogietego (Deschampsia flexuosa) ale odróżniają atrakcyjniejsze kwiatostany.

Hakonechloa macra nie można pomylić z żadną inną trawą. Popularne są selekty kolorowolistne ale zielony gatunek szybciej rośnie i bardzo ładnie przebrawia się na jesień w pomarańczowa – czerwonawych tonach.

Kosmatki (Luzula) są niskie, cienioznośne i zimozielone. Zwłaszcza kosmatka olbrzymia (Luzula sylvatica) i jej odmiany, z racji szybkiego „rozkrzewiania się”, zasługują na docenienie. Zainteresować się warto także malutkim kultywarem 'Igel' kosmatki owłosionej (Luzula pilosa). Wymowna nazwa nie wymaga dalszego komentarza.

Rośliny okrywowe, a jest to funkcja w tych specyficznych warunkach przeważajaca, są niezwykle istotne w każdym założeniu. Autor, wykonując ogrody czy też będąc doradcą, zawsze stara się nakłonić klientów do maksymalnego zadarniania powierzchni. Wprawdzie w momencie wykonywania nasadzeń, nakłady na rozsypanie kory są niższe niż posadzenie niskich traw ale jest to krótkowzroczne myślenie. Rośliny sadzi się zasadniczo raz a ściółkować trzeba c
o sezon. Jej cena to także koszt transportu i rozprowadzenia po rabatach. Pomijając estetykę warto policzyć takie wydatki przez 5 lat...

 

Zaintersowanych zakupieniem traw tolerujących niedobór światła zapraszamy do SKLEPU INTERNETOWEGO Firmy Zielona Trawa. Chętnie doradzimy w zakupach oraz zaaranżowaniu roślin. Możemy także Państwu dostarczyć trawy na miejsce naszym transportem jak również je posadzić. Prosimy o kontakt:

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel:    518902292 (Mariusz), 883682129 (Bella)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie masz uprawnień do komentowania