RSSFaceBook

Ogrody trawiasto - cebulowe

Calamagrostis acutiflora 'Overdam'Rośliny „cebulowe” to wdzięczna grupa, często goszcząca w ogrodach. Uważa się je za uosobienie wiosny. Jako, że są krótko atrakcyjne, zazwyczaj wykorzystuje się je w kompozycjach mieszanych, gdzie jako pierwsze wabią barwami.

Traktowanie ich jako domieszki do traw ozdobnych nie jest więc niczym odkrywczym. Wspólny „żywot” na rabatach jest korzystny dla tych grup z różnych względów. Obie mają swoje mankamenty, które mogą podlegać wzajemnemu „tuszowaniu”.
Biorąc pod uwagę termin osiągnięcia atrakcyjności trawy ozdobne dzielimy na wcześnie i późno zdobiące. Gromadka pierwsza czas „nieładności” ma stosunkowo krótki. Są zimozielone albo wcześnie zakwitające lub szybko zaczynające przyrost wiosną. Kolorowe towarzystwo im nie zaszkodzi ale bez niego się obejdą. Diametralnie inna jest sytuacja grupy drugiej. Obejmuje ona gros traw ozdobnych amerykańskich i azjatyckich. W tym te bardzo popularne – miskanty (Miscanthus sp.), piórówki (Pennisetum sp.), prosa (Panicum sp.), palczatki (Andropogon sp.), kolorowe turzyce (Carex sp.) z Azji wschodniej. One dopiero w okolicach połowy kwietnia zaczynają się wyłaniać z gleby. Zimozielone gatunki też nie spieszą się z „wpuszczaniem” młodych liści.
Reasumując – mniej więcej do drugiej dekady czerwca rośliny te raczej straszą niż zdobią. Rezygnacja z nich jest nierealna – są niesamowicie atrakcyjne (i popularne). Pozostaje szukać środków zaradczych…Calamagrostis acutiflora 'Overdam'
Strategia życiowa roślin cebulowych i innych zakwitających bardzo wcześnie (zawilce, ziarnopłony, przylaszczki i inne) wynika z naturalnych warunków ich życia. Wcześnie narażone są na suszę lub cień. Muszą więc, w korzystnych realiach, szybko wydać nasiona (a najpierw zakwitnąć), następnie przejść w stan spoczynku (praktycznie „zamrzeć” w części nadziemnej).
Łączenie traw ozdobnych i „cebulówek” nie musi wynikać wyłącznie ze względów praktycznych. Niemniej istotna jest estetyka. Wiosną prawie wszystkie trawy wyglądają na nastroszone. Ich wczesny urok jest więc efektem prawie wyłącznie urody liści. Te które zakwitają w tym okresie (turzyca palczasta - Carex digitata, turzyca niska - Carex humilis, turzyca cienista - Carex umbrosa, sesleria błotna - Sesleria caerulea, sesleria Heuflera - Sesleria heuffleriana i inne) prezentują się może wdzięcznie ale są drobne i nie oszałamiają.
Dodanie im do towarzystwa zdecydowanie różniących się pokrojem i kolorami kwiatów będzie stanowiło intrygujący kontrast.

Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty mariaż tych dwóch grup może przybrać nast. formy:
- łączenie gatunków cebulowych z trawami późno atrakcyjnymi
Crocus sp.- łączenie gatunków cebulowych z trawami wcześnie i późno ładnymi
- łączenie gatunków cebulowych z trawami szybko zdobiącymi

W wariancie pierwszym istotnym problemem jest lokalizacja „plam” z kwiatów. Jeśli odmiany „późne” stanowią drugi lub trzeci plan rabat (czyli są oddalone), powierzchnia barwnych grupek powinna być większa niż tych umieszczonych bliżej. Ta zasadę należy uwzględnić na etapie planowania nasadzeń poprzez rozrzedzenie więźby i wybór traw raczej szerszych (o fontannowym kształcie). Pozwoli to na „upchniecie” między nimi sporych połaci kwitnących drobiazgów. Nawet jeśli zdarzy się niezupełne (późniejsze) zakrycie powierzchni gleby liśćmi to z oddali zasychające „cebulówki” nie będą zbyt widoczne.
Mało rozsądnym pomysłem jest lokowanie ich miedzy trawami niskimi. Blaszki mają stosunkowo krótkie, więc trzeba je gęściej sadzić (minimum to 7 szt/m2 przy 20 – 40 cm wys.). Zakładając że wiosną ich nie ma (ledwo kiełkują lub są krótko przycięte), możliwe jest umieszczenie między kępami zaledwie 1 do 2 „rządków” roślin cebulowych. Takie „szlaczki” szczególnie nie zachwycają…
Wariant II i III zakłada korelację wizualną obu tych grup roślin. Tulipa sp.Największe możliwości aranżacyjne stwarzają kompozycje mieszane. Rośliny cebulowe zajmują puste wiosną miejsca między egzemplarzami piórówek (pierwszy plan), miskantów (II i III plan) i innych.
Sensowny dodatek wczesnych kwiatów do traw szybko atrakcyjnych (wyłącznie) wymaga ekwilibrystyki. Brak wśród wyższych egzemplarzy gatunków fontannowych - większość jest raczej kolumnowa (trzcinniki!). Kolorowe grupki nie mogą być więc zbyt szerokie i aby uzyskać z nich niepowtarzalny efekt potrzeba większej powierzchni.
Jakby oczywistością jest odmienność ich kształtów. Niemniej główny walor takich kompozycji to barwność.
Modna jest krzykliwość, ostre kontrasty. Warto także próbować innego spojrzenia – odrobinę spokojniejszego kolorystycznie co nie znaczy że nudnego i monotonnego.
Teoria wyodrębnia barwy ciepłe i zimne. Maja one odmienne oddziaływanie na obserwatora.
Ciepłe dają kompozycjom energię, są przyjazne i aktywne. Zimne stwarzają poczucie elegancji, ładu i spokoju.
Scilla sp.Chłodne są biele, niebieskości i kolory uzyskane z dodania do nich żółci i czerwieni – zielenie i fiolety. Niemniej ich pozycja nie jest jednak do końca jednoznaczna. Bowiem w zależności od przewagi procentowej barwy głównej zmierzają one raz w jedna a raz w druga stronę. W przypadku roślin występuje też niewielka zmienność barw w trakcie sezonu. Zazwyczaj początkowo są one bledsze, nabierając wyrazistości z czasem. W przypadkach „przejściowych” nie jest rzadkością wiosenna jasna, ciepła zieleń, która ulega przeobrażeniu w ciemną i zimną.
Biel „złamana” (tzw. kremowa) też potrafi oscylować między tymi dwoma możliwościami.
Zdecydowanie energetyczne są za to żółcie, pomarańcze i czerwienie.

Wiosenne „ciepłe” kompozycje z traw ozdobnych są ubogie kolorystycznie. Opierają się głównie na żółciach i jasnych zieleniach:
- trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis acutiflora ‘Eldorado’) – żółć, 1,4 m
- trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis acutiflora ‘Waldenbuch) – jasna zieleń, 1,5 m
- stokłosa bezostna (Bromus inermis ‘Skinner’s Gold’) – żółć, 0,7 m
- turzyca wyniosła (Carex elata ‘Aurea’) – żółć, 0,7 mCrocus sp.
- kłosownica leśna (Brachypodium sylvaticum) - jasna zieleń, 0,6 m
- drżaczka średnia (Briza media) – jasna zieleń, 0,6 m
- wyczyniec łąkowy (Alopecurus pratensis ‘Aureovariegatus’) – żółć, 0,4 m
- śmiałek pogięty (Deschampsia flexuosa ‘Aurea’) – żółć, 0,3 m
- sesleria tatrzańska (Sesleria tatrae) - jasna zieleń, 0,4 m
- turzyca pagórkowa (Carex montana) - jasna zieleń, 0,3 m
Uzupełnienie ich o dodatkowe akcenty barwne doda im witalności…
- żółte: krokusy, narcyzy, ranniki, hiacynty, tulipany
- pomarańczowe: krokusy, hiacynty, tulipany
- czerwone: tulipany, cebulice, szachownice, hiacynty

Hyacinthus sp.Trawiasty zestawom „zimnym” brak wiosną tylko fioletów:
- trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis acutiflora ‘Avalanche’) – biel, 1,4 m
- perz wydłużony (Agropyron elongatum) – niebieskoszary, 1,3 m
- trzcinnik ostrokwiatowy (calamagrostis acutiflora ‘Karl Foerster’) – ciemna zieleń, 1,5 m
- turzyca palmowa (Carex muskingumensis ‘Silberstreif’) – biel, 0,5 m
- mozga trzcinowata (Phalaris arundinacea ‘Picta’) – biel, 0,6 m
- owies wieczniezielony (Helictotrichon sempervirens) – niebieskoszary, 0,6 m
- kostrzewa Mairea (Festuca mairei) – szaroniebieski, 0,6 m
- turzyca palmowa (Carex muskingumensis) – ciemna zieleń, 0,6 m
- śmiałek darniowy (Deschampsia caespitosa) – ciemna zieleń, 0,6 m
- kłosówka miękka (Holcus mollis ‘Variegatus’) – biel, 0,3 m
- drżączka średnia (Briza media ‘Russells’) – biel, 0,4 m
- kostrzewa sina (Festuca glaca ‘Elijah Blue’) – niebieski, 0,3 m
- sesleria błotna (Sesleria caerulea) – niebieski, 0,3 m

 - turzyca cienista (Carex umbrosa) – ciemna zieleń, 0,3 m

- turzyca palczasta (Carex digitata) – ciemna zieleń, 0,2 m.
Do podkreślenia urody traw, dodania im niepowtarzalnych smaczków można wykorzystać:
- białe: śnieżyce, śnieżyczki, krokusy, hiacynty, szafirki, cebulice, narcyzy, tulipany
- niebieskie: puszkinie, szafirki, cebulice, hiacynty
- fioletowe: szafirki, krokusy, hiacynty, tulipany

Oczywiście wyobraźnia projektanta nie zna granic i wyobrazić sobie inne podejście do tego tematu nietrudno. Przykładowo uzupełnianie traw ozdobnych o rośliny kwitnące sezonowo (w tym i cebulowe) w pojemnikach… omówienie tego wariantu (i innych możliwych) przerasta niestety ramy tego opracowania:(

Zainteresowanych zakupieniem traw ozdobnych mogących współistnieć z roślinami cebulowymi zapraszamy do SKLEPU INTERNETOWEGO Firmy Zielona Trawa. Chętnie doradzimy w zakupach oraz zaaranżowaniu roślin. Możemy także Państwu dostarczyć trawy na miejsce naszym transportem jak również je posadzić. Prosimy o kontakt:

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel:    518902292 (Mariusz), 883682129 (Bella)