RSSFaceBook

Kwitnienie traw ozdobnych

Miscanthus 'Ala'Jasne jest, że ze słowo trawy przywołuje obrazy miejsc wypełnionych wzniesionymi, długimi i wąskimi liśćmi. Poddającymi się podmuchom, tańczącymi, szeleszczącymi...  Wprowadzającymi ruch, dynamizm do kompozycji. Z nich wynikają główne cechy tej grupy: wielkość, pokrój czy barwa.

Czytaj więcej...

Zimozielone trawy ozdobne

Fargesia murielaeZima w polskim klimacie to loteria. Dlatego trudno mówić o absolutnej zimozieloności traw – lepiej o półzimozieloności – do porządnych mrozów.

Okres ten, „przejściowy”, obejmuje końcówkę października, listopad i połowę grudnia oraz wczesną zimę, kiedy śnieg raczej prószy a nie „wali”. Początek jesieni nie jest zbyt efektowny – wszędzie buro, ponuro i zwykle pada. Większość traw jest już w płowej kolorystyce a plamy świeżej zieleni kontrastują z nimi wnosząc budujące objawy życia.

Nie są zbyt liczne, o bardziej lub mniej skórzastych liściach.

Czytaj więcej...

Jednoroczne trawy ozdobne

Panicum miliaceumGrupa roślin pozostających na uboczu, poza głównym nurtem rozwijającej się mody na trawy ozdobne. Jest to zrozumiałe – ich strategia przetrwania polega na szybkim wzroście, wydaniu dużej ilości nasion i przezimowaniu w takiej postaci.

Utrzymanie ich w ogrodzie jest więc kłopotliwe – trzeba co roku je wysiać lub kupić sadzonki. Posadzić je, troskliwiej pielęgnować (podlewanie!) bo nie są dobrze zakorzenione. W czasach ogrodów prawie „bezobsługowych” niewiele osób chce na przystać.

Czy wynagradzają poniesiony trud? Zdecydowanie tak.

Czytaj więcej...

Ekspansywne trawy ozdobne

Ammophila arenariaZacząć trzeba od sprawy niby oczywistej, a jednak... Rośliny należy wykorzystywać uwzględniając ich biologię.

Trawy ozdobne to olbrzymia grupa, w której znajdą się gatunki ekspansywne i bardziej „bezpieczne” (czyli kępowe), rosnące szybko lub wolno, wysokie lub niskie, w pełni mrozoodporne i te nie do końca. Tak jak przy innych roślinach, aby właściwie ich używać, trzeba mieć o nich wiedzę.

Czytaj więcej...

Trawy ozdobne mające problemy z zimowaniem

Arundo donax 'Versicolor'To traumatyczny temat bo w istocie jest to historia porażek... Autora, znajomych, klientów. Nie ma co zaprzeczać - boli bo zazwyczaj były to piękne rośliny. Aby wytłumaczyć i zobrazować przyczyny tego, że się nie udało potrzebna jest szczypta teorii. Polskie ogrody to misz masz roślin z różnych stron świata. W dobie swobodnego kontaktu z Europą napływają szerokim strumieniem różne ciekawostki, niekiedy o odmiennych wymaganiach klimatycznych.

Czytaj więcej...